Kako će Pakistan podstaći rudarenje bitkoina?

N. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Privatna arhiva, CoinDesk

Pakistan se sprema da kanališe svoj višak električne energije u operacije rudarenja bitkoina i centre podataka veštačke inteligencije (AI), prema ministarstvu finansija što je objavljeno pre nekoliko dana. U toku su razgovori sa više kompanija koje rudare kriptovalute da se ova inicijativa oživi.

Ovaj potez dolazi pošto se pakistanski energetski sektor suočava sa sve većim izazovima, uključujući povišene tarife za električnu energiju i višak kapaciteta u proizvodnji električne energije.

Sve veće usvajanje solarne energije u zemlji dodatno je poremetilo tradicionalnu električnu energiju, pri čemu je sve više potrošača prešlo na isplative alternative, ostavljajući tradicionalnu infrastrukturu nedovoljno iskorišćenom.

Iz Ministarstva su objasnili da će lokacija budućih rudarskih i AI objekata biti određena dostupnošću viška električne energije u određenim regionima. Cilj je da se optimizuje korišćenje ove inače izgubljene energije pokretanjem tehnoloških aplikacija visoke potražnje kao što su rudarenje kriptovaluta i obrada veštačke inteligencije.

Dokumenti koje su dostupni otkrivaju da će se Changpeng Zhao, osnivač Binance, najveće svetske berze kriptovaluta, pridružiti Pakistanskom savetu za kriptovalute kao strateški savetnik.

Uprkos svojoj nedavnoj četvoromesečnoj zatvorskoj kazni u SAD zbog kršenja zakona o sprečavanju pranja novca, očekuje se da će Zhao doprineti razvoju blokčejna u Pakistanu savetovanjem o propisima i podržavanjem inicijativa za edukaciju o blokčejnu fokusiranih na digitalnu valutu i mlade.

Pakistan ima između 15 i 20 miliona korisnika kriptovaluta i rangiran je među prvih 10 zemalja za usvajanje kriptovaluta, čak i bez formalne regulative.

Takođe je istakao snažno prisustvo Pakistana na globalnom slobodnom tržištu, rangirajući se kao treća po veličini privreda u ovom sektoru, uz brzo rastuću fintech industriju.

Naglašava se važnost uvođenja regulatornih bezbednih, kontrolisanih okruženja za testiranje finansijskih tehnologija, za podsticanje inovacija unutar pakistanske digitalne ekonomije. Ove inicijative, rekao je on, mogle bi da podstaknu rast slobodnog i fintech sektora u zemlji, a istovremeno bi stvorile prilike za zapošljavanje.

Ulaganjem u obuku za blokčejn i veštačku inteligenciju Pakistan mogao da osnaži svoju omladinu traženim tehnološkim veštinama, podstičući izvoz digitalnih usluga i podižući globalni ugled nacije kao centra za talente u novim tehnologijama.

Ovim planovima, Pakistan ima za cilj ne samo da smanji rasipanje energije, već i da se pozicionira kao ekonomija za budućnost fokusirana na digitalne inovacije i osnaživanje mladih. Kakvi će rezultati biti postignuti ovom akcijom, saznaćemo u bliskoj budućnosti.

(Telegraf.rs/Goran Lazarov)