Da li će veštačka inteligencija zameniti glumce?
Kakve su mogućnosti Sora alata?
Veštačka inteligencija nezadrživo nastavlja svoj razvoj i pred čovečanstvom se otvaraju, do sada, neslućene mogućnosti. Sora je sledeći model generativne veštačke inteligencije koji je razvio OpenAI, a koji je specijalizovan za generisanje video materijala na osnovu teksta.
Model prihvata tekstualne opise, poznate kao upiti, od korisnika i generiše kratke video klipove koji odgovaraju tim opisima. Uputstva mogu odrediti umetničke stilove, fantastične slike ili scenarije iz stvarnog sveta.
Prilikom kreiranja scenarija iz stvarnog sveta, korisnički unos može biti potreban da bi se osigurala tačnost činjenica, kako funkcije koje se dodaju ne bi bile pogrešne.
Sora je hvaljena zbog svoje sposobnosti da proizvodi video zapise sa visokim nivoom vizuelnih detalja, uključujući zamršene pokrete kamere i likove koji pokazuju niz emocija.
Štaviše, model poseduje funkciju proširenja postojećih kratkih video zapisa generisanjem novog sadržaja koji neprimetno prethodi ili sledi originalnom klipu.
Timovi koji danas stvaraju filmove bi trebalo da koriste svoje talente, umeća i tehničke veštine kako bi stvorili umetničko delo, kako je to i bilo donedavno. Međutim, timovi se često oslanjaju na modele VI kako bi generisali snimke, kadar po kadar.
Stvaranje filmova na ovaj način se može opisati kao postprodukcija i produkcija u jednom dahu. Korišćenjem Sora alata, mogu se kreirati veoma realistične scene koje alat može da generiše iz jednostavnog tekstualnog opisa što izgleda gotovo neverovatno.
Kao jedan od preduslova korišćenja Sora alata je poznavanje engleskog jezika, jer se sve tekstualne instrukcije unose na engleskom jeziku. Ukoliko bi se, eventualno, pokrenu razvoj za višejezično korišćenje, kvalitet snimka bi tada direktno zavisio od kvaliteta prevoda. U suštini, ovde se radi o pisanju scenarija dok sve ostalo odrađuje veštačka inteligencija korišćenjem super brzih računara.
Još jedna velika prednost ovakvih sistema je mogućnost snimanja filmova u veoma kratkom roku čak i za nedelju dana, što je bilo nepojmljivo do sada. Jasno je da su troškovi radikalno manji i da se ne mogu porediti sa troškovima snimanja filmova sa glumcima.
Ovakave sisteme već uveliko koriste produkcijske kuće kao što su Netflix, HBO i Lionsgate. Pomenute kuće su bili jedni od prvih filmskih stvaralaca koji su započeli rad sa Sorom nakon što ih je OpenAI pozvao da rade sa novim softverom.
Tehnike veštačke inteligencije, kao što je generisanje video zapisa iz teksta, jednog dana bi mogle da ugroze industriju zabave. Njegova upotreba bila je glavni uzrok iza štrajkova pisaca i glumaca u Holivudu prošle godine.
Među nekim radnicima u kreativnim industrijama postoji velika zabrinutost da bi ih mašine mogle zameniti u budućnosti ili da bi moćni šefovi studija mogli da koriste VI alate i da učine glumce nepotrebnim.
Da li će tako zaista i biti saznaćemo u bliskoj budućnosti.
(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)