Veštačka inteligencija je budućnost IT-ja: ITAcademy pokrenula smer AI & Python Development Program

Vreme čitanja: oko 5 min.

Poslovi u vezi sa razvojem veštačke inteligencije (AI) i mašinskim učenjem (ML) biće ubedljivo najtraženiji u narednih pet godina, a eksplozija upotrebe ovih tehnologija, zahvaljujući softverima kao što su ChatGPT i Midjourney, dovela je do nove tehnološke revolucije, u kojoj je jedna od najbitnijih veština koje kompanije traže kod zaposlenih upravo rad sa veštačkom inteligencijom

Foto: Promo/ LINKgroup

Očekuje se da će tri četvrtine kompanija usvojiti ovu veštinu kao ključnu pri zapošljavanju, dok polovina poslodavaca očekuje da će AI podstaći razvoj novih poslova.

Sve ovo pokazuje Izveštaj o budućnosti rada Svetskog ekonomskog foruma, koji je baziran na informacijama prikupljenim anketom u kojoj su učestvovali neki od najvećih poslodavaca iz celog sveta – ukupno 803 kompanije, u 27 različitih industrija, iz 45 zemalja, koje u zbiru zapošljavaju više od 11,3 miliona radnika.

Drugim rečima, u IT sferi se trenutno dešavaju velike stvari i promene, koje ujedno donose i novi rast ovom sektoru, te predstavljaju veliku šansu za sve one koji su spremni da prihvate inovacije. Zato je sada pravo vreme da zakoračite u ovu oblast ukoliko želite siguran posao i odličnu zaradu u budućnosti.

Ovo su prepoznali i na ITAcademy, koja se u našem regionu izdvojila kao prestižna IT škola čiji su programi u skladu sa najsvežijim IT trendovima. Da je tako, potvrđuju i najnovije vesti sa ove ustanove:

na ITAcademy je otvoren AI & Python Development Program, novi smer za veštačku inteligenciju, mašinsko učenje i programski jezik Python, koji se najviše koristi za razvoj AI alata.

Obuka na novom programu počinje 1. novembra. Možete je pohađati u modernim ITAcademy učionicama u Beogradu ili onlajn, preko najsavremenije Distance Learning platforme. Traje 12 meseci, a obuhvata i praktičan rad, fakultativne kurseve engleskog i nemačkog, 100 besplatnih sati u IT HUBovima, kao i mogućnost sticanja međunarodno priznatih sertifikata koje izdaju Python Institute, Certiport i Cambridge.

Zbog značajnih tehničkih kapaciteta koje nastava za AI i Python programiranje zahteva, sa ITAcademy ističu da je broj mesta strogo ograničen, zbog čega bi svi zainteresovani trebalo da se prijave na vreme.

IT sektor ulazi u novu fazu rasta

I dok mnogi strahuju da će im veštačka inteligencija oduzeti posao, za programere koji su specijalizovani za rad sa ovim futurističkim tehnologijama nema zime. Široka primena AI i Machine Learning tehnologija u brojnim industrijama – od automobilske do medicinske – dovela je do velike potražnje za stručnjacima ovog profila.

A očekuje se da će ponuda poslova za AI programere u budućnosti značajno rasti.

Veštačka inteligencija će možda automatizovati određene tradicionalne poslove, ali će istovremeno proširiti izbor dostupnih poslova, naročito onih u IT sektoru. Sve pozicije za koje su potrebni kreativnost, emocionalna inteligencija i problemsko razmišljanje sa ekspanzijom AI tehnologije postaće još važnije. Oni koji su spremni za usavršavanje i napredak biće prvi u prilici da koriste AI kao pomoćnika i neće strahovati od zamene.

Stoga svi oni koji sada započnu sa usvajanjem znanja za ovu oblast imaju svetlu budućnost. Razvoj AI tehnologija već sada pruža značajan doprinos ekspanziji IT industrije, a očekuje se još veći rast ovog sektora u budućnosti.

Iako je prvo u svetu, a onda i kod nas došlo do izvesne korekcije tržišta nakon pandemije i rata u Ukrajini, IT sektor nastavlja da napreduje. U Srbiji se početkom ove godine broj zaposlenih uvećao za 3.500, što znači da u ovoj industriji radi više od 100.000 ljudi. Zapravo, svaki četvrti novozaposleni na nivou cele zemlje je programer. Prosečna plata je negde oko 206.000 dinara, a očekuje se da se ove godine obori rekord od četiri milijarde evra kada je u pitanju izvoz IT usluga. Ukratko, karijera u IT-ju je za mnoge i dalje odličan izbor, a u budućnosti će biti još bolji.

Foto: Promo/ LINKgroup

Python – najbolji programski jezik za AI i mašinsko učenje

Svi oni koji tek planiraju da grade karijeru u informacionim tehnologijama treba da znaju da je AI najaktuelniji i najvažniji trend. A najjednostavniji način da se zakorači u AI sferu jeste učenje Python programiranja.

Python predstavlja glavno sredstvo za razvoj AI i Machine Learning projekata i najvažniju tehnologiju koju AI programeri koriste u svom radu. Najveće prednosti ovog programskog jezika su razvijen ekosistem open-source biblioteka, koje olakšavaju rad programerima, njegova čitljiva i jednostavna sintaksa, koja podseća na govorni engleski jezik, velika fleksibilnost, mogućnost korišćenja na svim platformama i razvijena zajednica programera. Zbog svega ovoga Python je jezik koji se lako uči i koji sa malo truda daje velike rezultate kada je u pitanju AI programiranje.

Stoga i ne čudi što je u pitanju trenutno najpopularniji programski jezik, ako imamo u vidu istraživanja TIOBE Indexa i Stack Overflowa. Ovu tehnologiju koriste najuglednije internacionalne kompanije i organizacije kao što su Google, Facebook, Wikipedia, NASA, CERN, Njujorška berza, Amazon, Spotify, Mozilla i Dropbox.

Polaznici koji nauče da kodiraju u Pythonu ne samo da će imati na raspolaganju brojne poslove u vezi sa veštačkom inteligencijom, Machine Learningom i Large Language modelima već će moći da rade i na konstruisanju različitih tipova aplikacija, video-igara i brojnih drugih IT poslova.

Osim što je najpopularnija i najperspektivnija, Python je i jedna od najplaćenijih tehnologija: prema sajtu infoplate.rs, zarade u Srbiji prelaze čak 260.000 dinara mesečno, dok se plate u inostranstvu kreću oko 100.000 dolara godišnje, kako pokazuju podaci sa sajta salary.com.

Kompletna priprema za pronalaženje najtraženijih poslova za svega 12 meseci

Polaznici smera AI & Python Development Program stiču znanja po najsavremenijem planu i programu i tako se pripremaju za odlično plaćene poslove u oblastima kao što su veštačka inteligencija, mašinsko učenje, data science, veb i API development, automatizacija sistema, robotika, kreiranje igrica i još mnogo toga, ali se i, zahvaljujući Centru za razvoj karijere (CCD) u okviru ITAcademy, na najbolji način pripremaju za izlazak na domaće i svetsko tržište.

CCD vam omogućava da stupite u kontakt sa najboljim poslodavcima, unapredite svoju biografiju i usavršavate se. Usluge ovog centra su besplatne za polaznike, a one uključuju resurse, posebne programe, seminare i individualna savetovanja na temu razvoja karijere, kao i asistenciju u obezbeđivanju stručne prakse i zapošljavanja.

I sve to za svega 12 meseci intenzivne obuke.

Kao što smo već napomenuli, nastava na novom programu na ITAcademy počinje 1. novembra, a broj mesta je strogo ograničen.

Bez obzira na to da li ste početnik ili iskusni programer, ukoliko želite da imate svetlu perspektivu u IT sektoru, krenite sa usavršavanjem za AI tehnologije na vreme.

(Telegraf.rs/PR)