Kako je Velika Britanija regulisala rad kriptovaluta?
Kakve se benefite može doneti regulisanje kriptovaluta?
Velika Britanija je nedavno napravila značajan iskorak u zakonskom regulisanju rad kriptovaluta. Reformski Zakon o finansijskim uslugama i tržištima iz 2023 u Velikoj Britaniji, je u četvrtak 29.06.2023. dobio kraljevsku saglasnost kralja Čarlsa i na taj način je zvanično postao zakon.
Ovu vest je zvanično saopštila vlade Velike Britanije.
Prema ovom novom zakonu, trgovanje kriptovalutama je priznato kao regulisana finansijska aktivnost. Izmenjeni Zakon o finansijskim uslugama i tržištima definiše kripto sredstva kao „kriptografski obezbeđenu digitalnu reprezentaciju vrednosti ili ugovornih prava“, smatrajući ih regulisanim finansijskim instrumentima, proizvodima ili investicijama.
Kraljevska saglasnost je proceduralna faza koja prati dogovor poslanika o zakonu, pretvarajući ga u akt parlamenta. Predlog zakona je dobio odobrenje od gornjeg doma parlamenta 19. juna pre nego što je stigao u ovu fazu.
Ministarstvo finansija Velike Britanije je istaklo da je cilj zakona da reguliše kripto imovinu i obezbedi njihovo bezbedno usvajanje u kraljevstvu. Na novi zakon se gleda kao na značajan korak napred za ekonomiju, a vlada ga opisuje kao „raketno pojačanje“.
Zakon o finansijskim uslugama i tržištima iz 2023. takođe postavlja temelje za unapređenje sektora blokčejna, utirući put za uspostavljanje „peščanika“, koji su kontrolisana okruženja koja olakšavaju testiranje i usvajanje novih tehnologija, kao što je blokčejn, u okviru finansijskih tržišta.
Ovaj Zakon podržava preduzeća i potrošače u Velikoj Britaniji i podstiče rast.
Takođe, na ovaj način se ukidanju stari zakona EU koji su postavljeni u Briselu i na taj tako se omogućavaju milijarde gotovinskih investicija koja će ubrzati inovacije i podstaći ekonomiju. Formalno priznanje kriptovaluta u Velikoj Britaniji predstavlja značajan napredak za širu kripto industriju i služi kao potvrda rastućeg legitimiteta digitalnih sredstava. Digitalne valute postaju sve važnije kako se zemlje širom sveta takmiče za prevlast u kripto i tehnološkom prostoru.
Ovaj pokušaj Velike Britanije se može smatrati pokušajem da privuče tehnološke talente iz celog sveta i da se takmiči sa drugim zemljama koje su pogodne za kriptovalute, kao što su Hong Kong i Singapur. Istovremeno, Britanija koristi nedovoljno jasne propisu u SAD koji odbijaju trgovce kriptovalutama.
Očigledno je da je u toku globalna trka za privlačenje kripto firmi i preduzetnika sa potencijalnim kapitalom i otvaranje novih radnih koje kripto biznis sa sobom donosi.
Regulatori u Britaniji su napravili veoma mudar potez jer su shvatili da se kriptovalute više ne mogu ignorisati. Došle su tu da ostanu. Ignorisanje kripto biznisa je ravno zabijanju glave u pesak a svako njihovo ignorisanje isključiće iz trke sve igrače koji ih ne priznaju.
Nasuprot tome, države i organizacije koje prepoznaju mogućnosti kriptovaluta i koje ih iskoriste za sopstvenu dobrobit, imaju znatno veće šanse za ekonomski napredak.
(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)