Kako podrška velikih kompanija utiče na kripto tržište?
Kako će se podrška Google-a odraziti na kriptovalutu Solana?
U prethodnim nastavcima smo govorili o kriptovalutama koje uživaju podršku različitih finansijskih i nefinansijskih institucija. Pominjali smo podršku Visa i MasterCard sistema Bitkoinu, na način što će platne kartice iz EMV sistema (Europay MasterCard Visa) podržavati opciju povezivanja sa kripto računima korisnika.
Na taj način se omogućava direktno plaćanje karticama sa kripto računa i to tako što se Bitkoin preračunava u valutu u kojoj se vrši plaćanje tako što se vrednost preračunava po trenutno važećem kursu. Trenutno važeći kurs se preuzima sa izabrane kripto berze. Ovakav postupak Visa i MasterCard sistema znatno olakšava plaćanje kriptovalutama u svakodnevnim transakcijama. Sličnu podršku kripto valutama ponudio je i PayPal na gotovo identičan način. Razlika je u tome što PayPal preferira online plaćanje u kome nedvosmisleno drži primat.
Podršku kriptovalutama pružaju i kompanije koje same emituju digitalne valute kao što je to slučaj sa kriptovalutom Diem (ranije Libra) koju je emitovao Facebook odnosno Meta Platforms.
Stanje na kripto tržištu u prethodnih nekoliko nedelja je zadovoljavajuća. Osim činjenice da je vrednost Bitkoina (BTC) relativno stabilna oko 30 hiljada dolara, dalji razvoj među altkoinima je podstako interesovanje investitora. Solana (SOL), Ripple (XRP) i TMS Network (TMSN) uživaju u povećanoj pažnji koju dobijaju. Za investitore je ovo znak da se udvostruče svoje uloge u kriptovalutama: Solana (SOL), Ripple (XRP) i TMS Network (TMSN). Ono što je bitno napomenuti je da Solana (SOL) uživa pokroviteljstvo samog Google-a što je svakako značajan momenat. Google-ovo interesovanje za Solanu (SOL) nije tajna.
Treba imati u vidu da je Google bio rani investitor u Web 3.0 tehnologije i startapove. Sada Google pravi korak napred sa Solanom (SOL). Google ne dozvoljava startapovima Web 3.0 da koriste njegovu Google Cloud platformu međutim, programeri mogu da podese Solana (SOL) validatore na Google Cloud-u. Sada je Google takođe otvorio obilje resursa za programere Solana (SOL) ekosistema. Ovi resursi uključuju besplatan Google Workspace Business Plus, neograničen pristup korisničkoj podršci, pristup Google Cloud događajima na Web3 konferencijama i još mnogo toga. Google nudi Google Cloud kredite vredne stotine hiljada dolara startapovima Web 3.0, posebno onima povezanim sa Solanom (SOL). Ovaj razvoj je obnovio poverenje programera u Solana (SOL) ekosistem, koji mu je bio potreban nakon fijaska višestrukih prekida rada 2022.
Ripple (XRP) je premašio dnevni obim trgovanja od milijardu dolara iako je američki SEC podneo tužbu protiv Ripple-a (XRP), a budućnost kriptovaluta i dalje je u neizvesnosti.
Posebnu pažnju privlači predviđanje da će TMS Network (TMSN) porasti za 6.000%. TMS Network (TMSN) je nova vrsta DEx-a, koja koristi tehnologiju blokčejna da ponudi veoma bezbedno i decentralizovano trgovanje za investitore. Podsetimo se da je DEX (Decentralized Exchange) peer-to-peer tržište na kome korisnici mogu da trguju kriptovalutama na način koji nije čuvan bez potrebe za posrednikom koji bi olakšao prenos i čuvanje sredstava.
Podrška velikih kompaniji kriptovalutama je veoma značajna i u velikoj meri doprinosi opstanku i daljem razvoju kripto tržišta. Da li će tako i ostati, saznaćemo u budućnosti.
(Telegraf.rs/Goran Kunjadić)