Zašto vrednost kriptovaluta pada?

Da li će kriptovalute opstati?

Foto: Irena Herak, CoinDesk

Svedoci smo drastičnog pada vrednosti kriptovaluta dok pre svega posmatramo Bitkoin kao najpopularniju kripto valutu. Podsetimo se da je u novembru prošle godine, Btkoin imao svoj maksimum od preko 68.000 USD za jedan BTC. Nakon toga je uz povremene varijacije, cena počela da pada. Danas se 1 BTC trguje za nešto preko 21.000 USD. Dalja predviđanja kretanja su različita i kreću se od potpune propasti kriptovaluta do trenutne krize koja će brzo proći. Teško je prognozirati ali postoje činjenice koje su potpuno jasne.

Svetska inflacija se ubrzava i značajno utiče na fiat valute. Kako su kriptovalute vezane za fiat valute bilo kao stablecon-i bili kao BTC koji se kupuje za fiat valute, jasno je da će se inflacija odraziti i na kriptovalute. Razlika je u tome što su kriptovalute samoregulišući sistem i što ne postoji centralna banka koja će regulisati njihovu vrednost intervencijama iz deviznih rezervi ili doštampavanjem novca. Njihovu vrednost određuju investitori putem kripto tržišta. Može se zaključiti da ne postoje odbrambeni mehanizmi koji bi zaštitili kripto valute od inflacije koja potiče od fiat valuta.

Prošle nedelje se pad vrednosti kriptovaluta ubrzao, između ostalog, i zbog odluke Federalnih rezervi (Centralna banka SAD) da poveća kamatnu stopu za 75 baznih poena. Postupak Federalnih rezervi je predstavljao odgovor na inflaciju u SAD koja prema poslednjim podacima iznosi 8,6% što je najveća stopa inflacije još od 1981. godine. Ova odluka je izazvala paniku među investitorima u kriptovalute koji su počeli da povlače svoj kapital sa kripto tržišta. Paniku su uzrokovali strahovi od globalne recesije i kripto investitori su se brzo povukli što je izazvalo masovnu rasprodaju i drastičan pad cena za neke od najbolje rangiranih blokčejn valuta.

Takođe je činjenica da je razvijena blokčejn tehnologija koja se najvećim delom koristi u svetu kriptovaluta. Mnogi vezuju blokčej tehnologiju isključivo za kriptovalute što je daleko od istine. Blokčejn ima daleko širu primenu od sistema kriptovaluta i njegove prave mogućnosti se tek otkrivaju. Ukoliko bi, u krajnjem slučaju došlo do potpune propasti kriptovaluta, blokčejn tehnologija ne samo da bi opstala nego bi se i značajno proširila i unapredila različite segmente privrednih i finansijskih aktivnosti. Jednostavno, blokčej tehnologija je nezavisna od kriptovaluta i sigurno će tek doživeti svoj procvat.

Puno ljudi je dalo i dalje daje komentare na tekuća zbivanja sa kriptovalutama međutim niko sa sigurnošću ne može da tvrdi kako će se stvari dalje razvijati. Ipak, jedno mišljenje bi trebalo izdvojiti a to je mišljenje vlasnika kripto berze Binance, gospodina Changpeng Zhao-a koji se često predstavlja skraćenicom CZ. Naime CZ, koji je uspešno predvideo prošlogodišnji pik BTC, smatra da će Bitkoin ostati ispod svog istorijskog maksimuma barem još dve godine. Prema CZ ne mogu se očekivati visoke vrednosti BTC kako je to bilo prošle godine, ali je svakako siguran da će kriptovalute opstati. Predstojeći period, odnosno godine, će pokazati ispravnost ovih pretpostavki.

(Telegraf.rs)