Kako da u 2021. brzo pronađete posao u Srbiji ili inostranstvu

Da biste u 2021. brzo pronašli dobar posao, potrebno je da se dobro pripremite i spremno dočekate sve izazove koji će se naći pred vama

Foto: LINKgroup

Uložen trud će vam se višestruko vratiti ukoliko verujete u sebe i odluke koje budete donosili. Bez obzira na to da li živite u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, nekom drugom gradu u Srbiji ili van nje, vaše šanse za uspeh zavise samo od vaše odlučnosti i želje za napretkom.

Zato smo pitali stručnjake iz Centra za razvoj karijere kako doći do odličnog posla, a ovo je 5 praktičnih koraka koje oni preporučuju:

1. Tražite poslove koji garantuju uspeh

Kad pogledate najtraženije poslove na portalima za zapošljavanje, mnogo više od svih ističe se IT industrija. Za razliku od mnogih drugih grana poslovanja, ovde uvek ima otvorenih radnih mesta – i to onih koja nude odličnu zaradu. Kompanije koje se bave informacionim tehnologijama najčešće posluju na internacionalnom tržištu, što donosi dodatnu stabilnost u poslovanju i otvara mogućnost velikog napretka.

Da biste postali deo IT sveta, potrebno je da steknete neophodna znanja. Stručnjaci su uvek na ceni, a trenutno su najtraženiji programeri i administratori mreža. Čak i ako niste previše stručni, postoji način da steknete isplativa znanja koja će vam otvoriti vrata mnogih kompanija.

Pri izboru škole oslonite se na preporuke polaznika i sam kvalitet programa i predavača. Novac koji uložite u kvalitetno školovanje brzo će vam se vratiti.

2. Sredite svoj CV

Postoji nekoliko stavki na koje mnogi ne obraćaju pažnju, a koje poslodavci veoma cene kad gledaju CV. Jedna od njih su svakako preporuke od prethodnih poslodavaca. Budućem poslodavcu izuzetno znači mišljenje vaših ranijih pretpostavljenih o vama. Sama činjenica da imate preporuke sa prethodnih zaposlenja govori o tome da ste ostavili pozitivan utisak i da neko želi da vas pohvali.

Ako nemate radnog iskustva, istaknite projekte na kojima ste radili u toku školovanja ili samostalno, a svakako je plus ukoliko ste negde bili na praksi. To će pokazati da želite da učite i stičete veštine koje se cene na poslu za koji konkurišete.

Ukoliko uz CV priložite i međunarodno priznate sertifikate i diplome, to će vas automatski izdvojiti od ostalih kandidata jer imate čvrste dokaze da posedujete izuzetna primenljiva znanja.

3. Proširite mrežu kontakata

Nije dovoljno samo da posedujete znanja, morate da znate i da ih promovišete. Za početak, svoj CV, sertifikate i dostignuća u karijeri postavite i online, na LinkedIn. Odlična ideja je i da napravite svoj lični sajt, gde ćete promovisati sebe i svoje veštine.

Dobro urađena web prezentacija takođe poručuje da posedujete znanja koja umete da primenite. Na ovaj način skrenućete pažnju (budućim) kolegama i poslodavcima koji su u potrazi za novim kadrovima, a da nisu ni raspisali konkurs.

Što više ljudi poznajete iz struke, to ćete imati više prilika za zaposlenje. Upoznajte se sa ljudima koji se bave poslom koji vas interesuje i saznajte više o izazovima koji vas mogu očekivati. Na ovaj način spremnije ćete dočekati testove i razgovore na konkursu za posao.

Foto: LINKgroup

4. Budite spremni za razgovor za posao

Pored znanja koje ste stekli školovanjem, izuzetno je važno da na razgovoru za posao pokažete zašto ste baš vi najbolji kandidat. Budite samouvereni, sama činjenica da su vas pozvali na razgovor znači da posedujete znanja koja se od vas traže. Razgovor za posao je trenutak kada vi budućem poslodavcu prodajete uspešnu priču o sebi.

Prilikom razgovora sve se gleda – kako ste obučeni, kako sedite, šta radite sa rukama, da li gledate pravo u oči… Ako je potrebno, vežbajte pred ogledalom dok ne steknete samouverenost. Pre razgovora proučite kompaniju u kojoj konkurišete, kao i njihovu konkurenciju. Pretpostavite šta bi mogli da vas pitaju i pripremite odgovore.

I veoma važna stvar – ako vas pitaju da li imate neko dodatno pitanje, to znači da se od vas očekuje da postavite pitanje u vezi sa kompanijom i poslom koji ćete raditi. Pripremite pitanje koje će pokazati da se zanimate za njihovu firmu i da ste strastveni u vezi sa poslom koji želite da obavljate za njih.

5. Budite aktivni u potrazi za poslom

Nemojte čekati da neka firma otvori zvanični konkurs. Budite proaktivni, prepoznajte potrebe neke kompanije i prvi kontaktirajte sa njima prezentujući sebe i svoja dostignuća. Svaka industrija, a posebno IT, uvek traži stručnjake koji će unaprediti poslovanje kompanije.

Nekad nisu ni svesni da im je potreban čovek kao što ste vi, ali će to shvatiti čim vas upoznaju. Budite uporni, sigurni u sebe, svoja znanja i veštine, pa ni rezultati neće izostati.

Foto: LINKgroup

Kvalitetna znanja su glavni uslov

Stručnjaci iz Centra za razvoj karijere smatraju da će uz ove savete svako drastično povećati svoje šanse za posao, međutim, oni istovremeno ističu da je pre svega potrebno da posedujete kvalitetna i tražena znanja.

Ukoliko vas, na primer, zanima karijera u IT oblasti, važno je da pronađete dobru školu sa proverenim predavačima. Sinonimom za kvalitetnu IT nastavu kod nas se već dugo smatra ITAcademy, čiji polaznici dolaze do perspektivnih poslova već tokom školovanja. Stoga je ova škola često prvi izbor onih koji se odluče za unosnu i zabavnu karijeru IT stručnjaka.

Uz kvalitetna znanja, rad na sebi i primenjivanje saveta iz ovog teksta vaše šanse za posao u 2021. biće znatno uvećane.

Srećno!

(Telegraf.rs/PR)