Kako se ljudsko telo i ljudski mozak mogu koristiti za rudarenje kripto valuta?

Šta će nam doneti Microsoft-ov patent WO/2020/060606?

Foto: Irena Herak, CoinDesk

Na tržištu mobilnih aplikacija se može pronaći više aplikacija ukoliko uneste ključu reč „brain waves“ odnosno „moždani talasi“. Ideja svake od ovih aplikacija je da emitovanjem zvuka određene frekvencije stimuliše rad mozga u cilju obavljanja određene aktivnosti. Tako su, na primer, predviđena stimulacije moždanih aktivnosti u cilju pospešivanja kreativnog rad, koncentracije, kvalitetnijeg spavanja, meditacije, opuštanja i slično. Moguće je i emitovanje frekvencija koje utiču na našu podsvest.

Mnogi su uvereni da softver, odnosno emitovani zvuci funkcionišu dok ima i onih koji pomenute aplikacije smatraju beskorisnim. Ne ulazeći u efikasnost aplikacija, činjenica je da postoje naučne studije nervnog sistema u okviru neurobiologije kao multidisciplinarne grane biologije. Neurobiologija obuhvata više različitih naučnih disciplina kao što su: psihologija, anatomija, matematičko modeliranje i druge. Cilj ove naučne discipline je razumevanje biološke osnove: učenja, pamćenja, ponašanja i drugih manifestacija moždanih aktivnosti.

Sličnu aplikaciju je publikovao i Microsoft za Windows operativne sisteme, uključujući i mobilne telefone koji rade na Windows operativnom sistemu. Istini za volju, Windows mobilni telefoni se više gotovo i ne koriste, jer je 2017. godine prekinut njihov aktivni razvoj. Kompanija Microsoft je objavila program pod nazivom „Brainwaves“ koji je naišao na uzdržane komentare korisnika uprkos svojoj niskoj ceni od svega nekoliko dolara.

Dalji razvoj događaja je pokazao da je Microsoft-ov „Brainwaves“ samo uvod u ono što će uslediti. Prošlog meseca je Microsoft registrovao patent pod zanimljivom oznakom WO/2020/060606 koji je sam po sebi izazvao različita reagovanja i tumačenja. Patent definiše sistem senzora koji se postavljaju na različite delove ljudsko tela i koji mere različite parametre kao što su: krvni pritisak, broj otkucaja srca, tonus mišića, moždane aktivnosti i drugo. Podaci se zatim šalju do centralnog servera gde se obrađuju i donose se zaključci o zdravstvenom stanju organizma kao i o aktivnostima koje posmatrana osoba obavlja. Ono što je zanimljivo, vrši se i analiza moždane aktivnosti kako bi se ustanovilo u kakvom mentalnom stanju se osoba nalazi, o čemu razmišlja, da li je koncentrisana ili ne, da li je opuštena ili ne, generalno se analizira stanje svesti. Jednom rečju, pokušava se potpuni nadzor osobe.

Nakon potpunog nadzora može uslediti i pokušaj uticaja na osobu kako bi izmenila svoje misli a u skladu sa tim i svoje ponašanje. Jedan od pokušaja uticaja na čovekov um je grupa aplikacija koju smo pomenuli na početku ovog teksta. Da li su i koliko ovakvi sistemi realni i izvodivi, neka čitaoci pokušaju da prosude sami.

Ono što je srž samog patenta koji smo pomenuli je da se ovakav sistem iskoristi za rudarenje kripto valuta. Postavlja se pitanje kako? Zamisao je relativno jednostavna. Kao što smo pomenuli, svi podaci koje prikupe senzori na našem telu se pakuju u „pakete“ se šalju  serveru koji ih obrađuje. Prilikom svakog slanja paketa se izračunava heš vrednost paketa. Da se podsetimo, heš vrednost se izračunava iz podatka, grupe podataka ili datoteke primenom jednosmernih kriptografskih funkcija. Takođe smo pominjali da se rudarenje kripto valuta vrši tako što računarski sistemi izračunavaju heš vrednosti nasumično odabranih podataka i zatim izračunatu heš vrednost upoređuju sa heš vrednošću iz tabele neke od kripto valuta. Ukoliko se dve vrednosti podudaraju, korisnik postaje vlasnik tokena kripto valute, ukoliko neko već pre njega nije došao do istog rezultata. Ukoliko se dve heš vrednosti ne poklapaju, nema pogotka i računa se dalje.

Podaci koje generišu naše telo i naš um su neiscrpan izvor vrednosti koje se mogu koristiti za rudarenje kripto valuta. Da li će sistem zasnovan na Microsoft patentu WO/2020/060606 zaživeti u praksi, ostaje da se vidi.

(Telegraf.rs)