Otkrivamo: Koji programski jezici će biti najpopularniji u 2018. godini i zašto?

Istraživanje je obuhvatilo više od 50.000 programera iz celog sveta. Da bi se pratila dinamika, prikupljeni su podaci za 2017. i 2016. godinu, a uz to su korišćeni i podaci iz servisa „Google Trends“

Programski jezici se razvijaju brzo, novi jezici zamenjuju stare. Ako želite da postanete i ostanete uspešni u IT svetu, treba da pomno pratite te promene.

Kompanija „Merehead“ je detaljno analizirala najviše korišćene programske jezike koji će biti popularni u 2018. godini.  Osnova analize su statistički podaci sa sajta „Stackoverflow“, koji svake godine priprema izveštaj o najpopularnijim programskim jezicima.

Istraživanje je obuhvatilo više od 50.000 programera iz celog sveta. Da bi se pratila dinamika, prikupljeni su podaci za 2017. i 2016. godinu, a uz to su korišćeni i podaci iz servisa „Google Trends“. Prenosimo vam zaključke do kojih su došli.

Javascript

Ovo je jedan od najpopularnijih programskih jezika. Javascript zauzima prvo mesto na listama već nekoliko godina zaredom, a jasno je da će se ova tendencija nastaviti. Ovo je programski jezik koji pruža niz najrazličitijih mogućnosti i omogućava razvoj desktop, web i mobilnih aplikacija.

Javascript ima mnogo vrlo pogodnih i fleksibilnih biblioteka. Među najpopularnijima su React.js, Angular.js i Vue.js. Poslednja pomenuta postaje sve popularnija. Vue ima dobre performanse i jedna je od najjednostavnijih za učenje.

Ipak, tržište je već podeljeno između Reacta i Angulara. Biblioteku „React“ je razvila kompanija „Facebook“. To je jedna je od najpopularnijih biblioteka koje se baziraju na Javascriptu.

„React“ dozvoljava razvoj mobilnih aplikacija, web stranica i SPA (aplikacija sa jednom stranicom). „React“ je takođe mnogo lakši za učenje od biblioteke „Angular 2“.

Kompanija „Google“ razvila je relativno složeni Angular, koji je pogodan za razvoj web aplikacija za velike kompanije. Ova biblioteka je nedavno pretrpela mnoge transformacije. Programeri su dugo koristili „Angular 1“, dok se pre nekoliko godina nije pojavio „Angular 2“, efikasniji, praktičniji i brži.

Google trenutno razvija „Angular 4“, koji bi trebao da zameni „Angular 2“ i postane lider među Javascript bibliotekama.

Pored gore navedenih biblioteka, vrlo popularan je i „Node.js“, koji omogućava razvoj servera koristeći Javascript.

Kao što vidite iz svega navedenog, Javascript je univerzalni programski jezik, jer poseduje dobru fleksibilnost i performanse. To je ono što ga čini najpopularnijim na ovoj listi. Po mišljenjima stručnjaka kompanije „Merehead“ i brojnih programera sa Stacoverflowa, ovaj trend će se nastaviti i u budućnosti.

SQL

Ovaj programski jezik se koristi za upravljanje podacima u relacionoj bazi podataka. Poznavanje SQL-a je neophodno za dizajniranje baza podataka koje koristi većina web stranica. Želeli to ili ne,  morate znati osnove SQL-a.

Java

Java je jezik koji je veoma popularan u finansijskoj i bankarskoj industriji, pre svega zbog brzine i nivoa sigurnosti. Java programeri su veoma cenjeni na tržištu rada zbog nedostatka kvalitetnog kadra.

Ovaj programski jezik se smatra jednim od težih za učenje. Ali uz malo strpljenja, pravi izbor edukacije, trud se isplati. Java se upotrebljava u razne svrhe, a između ostalog, za razvoj Android aplikacija, što je verovatno jedan od glavnih razloga tako značajne popularnosti ovog jezika.

Prema statističkim podacima servisa za analizu trendova Google Trends, popularnost Jave je u poslednje vreme opala, ali je taj pad vrlo mali. Java je i dalje među prvih pet najpopularnijih jezika, a  osim toga, jedan je od jezika koji programeri najviše cene i u kom vole da rade.

C #

Ovo je jedan od najnaprednijih i najpouzdanijih programskih jezika. To je glavni razvojni jezik za Microsoft .NET platformu. C # je veoma sličan Javi, ali ima brojne prednosti.

Vredi napomenuti i da je C # teže savladati od Jave. Ovo nije najbolji izbor jezika za potpune početnike. Ali ako želite da se popnete na lestvici i kao programer proširite svoju moć, C # je dobar izbor.

PHP

U pitanju je najčešće korišćen programski jezik za serverski deo programiranja. Prema statistikama, PHP koristi oko 240 miliona web sajtova.

PHP ima dobru fleksibilnost i performanse. Može se koristiti za izradu web stranica malih preduzeća, kao i za glomazne projekte sa velikim opterećenjem. Postoji mnogo radnih okvira koji su razvijeni u PHP-u. Sve ih odlikuje dobra brzina i visok nivo sigurnosti.

Kompanija „Merehead“ daje prednost ovom programskom jeziku u odnosu na alternative. „U našem radu koristimo Laravel radni okvir za razvoj velikih web aplikacija.  Ono što bismo mogli da navedemo kao neke nedostatke jesu nedostatak sposobnosti za razvoj desktop aplikacija i serverskih komponenti“, ističu iz kompanije „Merehead“.  

Kao i kod većine serverskih jezika za programiranje, njegova popularnost opada, ali kao i u slučaju Jave, i pored pada popularnoosti, i dalje je u okviru prvih 10 najpopularnijih programskih jezika.

Bilo da ste potpuni početnik koji još uvek traži svoj „savršeni jezik“, ili želite da unapredite svoje veštine i savladate neki novi jezik, treba da imate na umu jedno. Za savladavanje bilo kog programskog jezika potrebno je najmanje dvanaest meseci. Kursevi i obuke u trajanju od svega nekoliko nedeljai ili meseci jednostavno ne mogu da prenesu veštine koje se traže u IT industriji.

Više o sertifikovanim  programima koji će vam omogućiti da steknete sva znanja i veštine koje su vam potrebne za prvi posao možete da saznate u specijalizovanoj školi za učenje programskih jezika.

(Telegraf.rs9