Šef Spotify-ja bogatiji od svih muzičara, a poznata pevačica prešla na OnlyFans zbog malih zarada od striminga

Vreme čitanja: oko 1 min.
Danijel Ek / Foto: Profimedia/Lars Pehrson/SvD/AFP

Danijel Ek, izvršni direktor striming platforme Spotify, sada raspolaže bogatstvom procenjenim na 7,3 milijarde dolara, što ga čini bogatijim od bilo kog muzičara u istoriji. Ova suma premašuje ukupnu vrednost imovine Tejlor Svift, Rijane i Džej-Zija, dok kontroverze o malim tantijemama koje umetnici dobijaju ne jenjavaju.

Spotify je dodatno izazvao gnev javnosti zatvaranjem sajta Spotify Unwrapped, koji je korisnicima pružao uvid u to kako se sredstva od njihovih pretplata raspodeljuju.

Odluka o ukidanju sajta, sprovedena na zahtev pravnog tima kompanije, narušila je pokušaj transparentnosti u vezi sa isplatama umetnicima.

Umetnici u borbi za opstanak

Na Spotifyju umetnici dobijaju prosečno 0,0032 dolara po strimu, što znači da im je potrebno preko 300.000 strimova da bi zaradili samo 1.000 dolara. Nezavisni umetnici, bez podrške velikih izdavačkih kuća, često su prinuđeni da prihvataju nepovoljne uslove.

Pevačica Lili Alen, iako ima milionski broj strimova, bila je primorana da dodatne prihode potraži na platformi OnlyFans, gde zarađuje više nego putem najveće muzičke striming platforme na svetu.

Printskrin: Instagram/lilyallen

Pravedniji sistem kao cilj

Organizacija Union of Musicians and Allied Workers (UMAW) vodi kampanju pod nazivom Justice at Spotify, koja ima za cilj uvođenje minimalne cene od 0,01 dolara po strimu, transparentnije raspodele sredstava i ukidanje tajnih ugovora sa velikim izdavačima.

UMAW takođe radi na zakonu koji bi redefinisao pravila o tantijemama, omogućavajući umetnicima stabilne prihode. Publika, kroz podršku lokalnim umetnicima, kupovinu ulaznica i korišćenje alternativnih platformi poput Tidala ili Apple Musica, može doprineti promenama.

Spotify, koji je nekada predstavljao simbol nade za muzičku industriju, sada je sve češće kritikovan kao primer nepravde. Dok njegov izvršni direktor beleži ogromno bogatstvo, umetnici se bore da prežive. Pitanje nije da li sistem može biti bolji – već da li ćemo preduzeti nešto kako bismo ga popravili.

(Telegraf.rs)