Novi zakon o državnoj potrošnji predviđa zabranu TikToka u vladi SAD
Izuzetak bi bile službe nacionalne bezbednosti, službe za sprovođenje zakona, kao i korišćenje u istraživačke svrhe
Američki Kongres predstavio je juče zakon o državnoj potrošnji koji predviđa zabranu korišćenja kineske društvene mreže TikTok na većini uređaja američke vlade.
Izuzetak bi bile službe nacionalne bezbednosti, službe za sprovođenje zakona, kao i korišćenje u istraživačke svrhe, javlja AP.
TikTok koristi dve trećine američkih tinejdžera i postao je druga najpopularnija društvena mreža na svetu.
SAD su, međutim, zabrinute da bi Kina mogla da upotrebi zakonska i regulatorna ovlašćenja kako bi se domogla podataka američkih korisnika, ''ili da pokuša da progura prokineske narative ili dezinformacije'', dodaje američka agencija.
Bruk Oberveter, portparolka TikToka, kazala je da bi ova zabrana predstavljala "politički potez koji ne bi učinio ništa za unapređenje nacionalne bezbednosti" SAD.
Društvene mreže se redovno proveravaju zbog njihovog uticaja na Amerikance, setite se šta je bilo sa Facebook-om tokom predsedničkih izbora 2016. godine. Međutim, TikTok je u vlasništvu kineske kompanije, ByteDance, što dodatno komplikuje stvari.
"To nije ogranak Komunističke partije Kine", izveštava Vox, "ali kineski zakoni kažu da kompanija može biti primorana da pomogne kineskoj vladi".
To izaziva zabrinutost da bi kineski zvaničnici mogli da utiču na Amerikance manipulisanjem algoritma aplikacije.
Hoće li Amerika zabraniti TikTok?
(Telegraf.rs)