Nova dimenzija prikupljanja podataka: Spotify počinje da "prisluškuje" emocije korisnika

Nova tehnologija će biti u stanju detektuje "emocionalno stanje, pol, godine i akcenat" korisnika aplikacije i potom svrstava te podatke u kategorije kao što su "sreća, bes, tuga ili neutralno osećanje"

Foto: Shutterstock

Švedska audio striming platforma Spotify širom sveta je prepoznata po jednom od najboljih algoritama za predlaganje muzike prema ukusu i preferencijama korisnika.

Toj kompaniji je sada odobren patent za novu tehnologiju na osnovu koje bi Spotify trebalo da personalizuje muzičke sadržaje na osnovu govora, emocija, pa čak i akcenta.

Sa namerom da "dublje zakopa" po ličnosti svojih korisnika, Spotify u svom patentu navodi "metodu za procesiranje primljenog audio signala koja podrazumeva sadržaj razgovora i pozadinsku buku" kao i "identifikovanje sadržaja za puštanje, na osnovu prikupljnog i obrađenog audio signala", prenosi sajt Axios.

Nova tehnologija će navodno biti u stanju detektuje "emocionalno stanje, pol, godine i akcenat" korisnika aplikacije i potom svrstava te podatke u kategorije kao što su "sreća, bes, tuga ili neutralno osećanje". To će se postizati analiziranjem "metapodataka iz okruženja".

U analizirane metapodatke spada pozadinska buka koja trenutno okružuje korisnika, buka vozila sa ulice, govor drugih ljudi, cvrkut ptica, zvuk štampača u kancelariji, itd...

Nije, međutim, sasvim jasno da li će i kada nova tehnologija postati deo aplikacije, budući da često podnosi zahteve za nove patente, ali da tek neki od njih zaista i postanu deo njihove aplikacije.

Nakon što je Spotify objavio vest o novom patentu, na Twitter-u su počeli da se pojavljuju urenebesni predlozi (koje možete videti u testu) na temu kako bi nova tehnologija mogla da radi u slučaju nekih zvukova...

(Telegraf.rs)