Aplikacije "skinute" više miliona puta krale podatke korisnika, proverite da li ste i vi među njima
Google je iz svoje prodavnice povukao sporne aplikacije, i potom onemogućio njihovo funkcionisanje kod krajnjih korisnika
Opasne aplikacije za Android mobilne telefone, koje špijuniraju korisnike i kradu im podatke, već neko vreme ugrožavaju Google Play prodavnicu, uprkos naporima ovog giganta da sa tržišta izbaci loše igrače.
Google je uspeo da neke od spornih aplikacija uništi i izvuče iz svoje prodavnice, ali koliko god da unapređuje sistem, uvek će biti onih koji će praviti špijunske aplikacije i koji će uspeti da se ušunjaju u Google prodavnicu, ocenjuje BGR.
Ove aplikacije su mogle da kradu podatke za logovanje korisnika Facebooka, a posebno je opasno jer su skinute više od dva miliona puta.
- Kada se aplikacija pokrene na vašem telefonu, zlonamerni softver (malver) traži ime određene aplikacije. Ako je to Facebook, malver će pokrenuti pretraživač koji će istovremeno otvarati Facebook. Pretraživač će biti prikazan u prednjem planu, zbog čega mislite da ga je aplikacija pokrenula. Kada u tom pretraživaču unesete svoje podatke za pristup, malver pokreće "javascript" da ih preuzme. Malver, potom, šalje vaše pristupne informacije server - pojasnila je francuska kompanija koja se bavi sajberbezbednošću Evina u izveštaju o načinu na koji kako funkcionišu ove špijunske aplikacije.
Francuska firma je otkrila 25 aplikacija čiji cilj je bio da kradu podatke i špijuniraju korisnike:
1. Super Wallpapers Flashlight (com.wallpaper.flashlight.compass)
2. Padenatef (com.sun.newjbq.beijing.ten)
3. Wallpaper Level (com.liapp.level)
4. Contour level wallpaper (com.communication.walllevel)
5. iPlayer & iWallpaper (com.ldl.videoedit.iwallpapers)
6. Video maker (com.androidapp.videosedit.v)
7. Color Wallpapers (com.play.ljj.wallpapercomapss)
8. Pedometer (com.baidu.news.pedometer)
9. Powerful Flashlight (com.meituan.ybw.flash)
10. Super Bright Flashlight (com.tqyapp.sb.flashlight)
11. Super Flashlight (com.superapp.xincheng)
12. Solitaire Game (com.game.tqsolitaire)
13. Accurate scanning of QR code (com.tqyapp.gr)
14. Classic card game (com.card.colitairenew)
15. Junk file cleaning (com.xdapp.cleaning)
16. Synthetic Z (com.tqygame.syntetic)
17. File Manager (com.smt.filemanager)
18. Composite Z (com.game.hcz)
19. Screenshot Capture (com.tianqiyang.lww.screenedit)
20. Daily Horoscope Wallpapers (com.tianqiyang.lww.constellation)
21. Wuxia Reader (com.wuxia.reader)
22. Plus Weather (com.plus.android.weather)
23. Anime Live Wallpaper (com.tqyapp.chuangtai)
24. iHealth Step Counter (com.tiantian.lang.tencent)
25. com.tqyapp.fiction (com.tqyapp.fiction)
Google je iz svoje prodavnice povukao sporne aplikacije, nakon što je Evina objavila svoja otkrića. IT gigant je onemogućio njihovo funkcionisanje kod krajnjih korisnika, obavestivši ih o tome preko "Play Protect" servisa u svojoj prodavnici.
Evina je obavestila Google o lošim aplikacijama krajem maja. Google je sproveo sopstvenu istragu i u junu preduzeo akciju, mada su neke aplikacije bile u Play prodavnici najmanje još od prošle godine.
Google je i u februaru morao da preduzme sličnu akciju, kada je dvadesetak aplikacija, uključujući i kalendar, prognozu vremena i kameru) morao da izbaci iz svoje prodavnice, pošto je otkriveno da su tražile sve vrste neprimerenih dozvola, ali pre toga su te aplikacije već imale 382 miliona skidanja iz Google prodavnice. Jedna od spornih aplikacija bila je i "Weather Forecast", koja je "uhvaćena da je prikupljala podatke i slala ih na jedan server u Kini".
(Telegraf.rs)