Kako odbraniti Zemlju od udara asteroida? (VIDEO)

Naučnici ne znaju kada će neki veliki asteroid udariti u našu voljenu planetu, ali znaju da će se to sigurno jednom desiti. Možemo li izbeći sudbinu dinosaurusa i spasiti i Zemlju, i živi svet na njoj?

Naučnici nisu potpuno sigurni kada je poslednji put neki veliki asteroid udario u Zemlju, ali jesu sigurni da će se to desiti ponovo. Bezbroj filmova, romana i stripova se bavilo ovom tematikom, i to je nesumnjivo jedan od najvećih strahova ljudske vrste: ako ne i najveći.

Ali naučnici su uvereni da se to može sprečiti. Alan Heris, stručnjak za asteroide iz Nemačkog vazdušno-kosmičkog centra, jedan je od onih koji se nadaju se da će odbiti napad sledećeg koji nam se bude približio. On je prošlog meseca ustanovio međunarodni tim od trinaest istraživača, koji bi trebalo da osmisli sistem kojim ćemo Zemlju zaštiti od objekata koji se nalaze u njenoj blizini ("Near Earth Objects"). Projekat se, naravno, zove "NEOŠtit" ("NEOShield").

Asteroidi se obično približavaju planeti brzinom od pet do trideset kilometara u sekundi, što je sasvim dovoljno da telo prosečne veličine ostavi ozbiljne posledice. Naučnici vide krater Berindžer u američkoj saveznoj državi Arizoni, prečnika 1.200 metara, kao "rupu" koja je nastala udarom "malog" meteora od samo 50 metara: zamislite šta bi moglo da uradi nebesko telo obima od jednog kilometra!

Loša vest za sve nas je da postoji nekoliko hiljada poznatih objekata koji su u blizini Zemlje, a koji mogu da naprave isti ovakav krater kakav postoji u Arizoni, što je navelo stručnjake da procene da bi opasni udar mogao da se dešava svakih 200 godina. Dobra vest je da je asteroid moguće zaustaviti. Potrebno je samo da se bude na pravom mestu u pravo vreme da bi se opasno telo skrenulo sa svog kursa. Naučnici se sada fokusiraju na moguće metode kojima bismo to mogli da izvedemo, i potencijalno spasimo ljudsku vrstu od istrebljenja.

- Kako bismo modifikovali orbitu nekog kosmičkog objekta i sprečili ga da udari u našu planetu, snaga objekta koji pošaljemo na njega mora da prevazilazi snagu kosmičkog - objašnjava Heris. - Plus, to mora da se izvede tačno na vreme i pod pravim uglom.

(Telegraf.rs / Foto: NASA, Wikipedia)