Uperite prstom i upalite TV: “CHIP” kuća (FOTO/VIDEO)

Ako počnete da gledate film, zavese će se same navući. Ako ste zaboravili da uključite veš-mašinu, učinite to preko telefona. Ne morate više čekati budućnost: ona je pred vama

CHIP kuća - što je akronim od "Compact Hyper-Insulated Prototype" - napravljena je sa ciljem da energetski bude potpuno samo-dovoljna, odnosno da ne zahteva nikakav spoljni izvor energije. Tvorci su uspeli da nadvise svoj sopstveni cilj: i to tri puta, jer upravo toliko energije ova kuća više proizvodi neko što troši, zahvaljujući solarnim panelima i merama čuvanja energije.

Toplota koju stvara klima-uređaj se koristi za grejanje vode, prirodna svetlost dopire u gotovo svaki kutak kuće, a dizajn kuće i ventilacioni sistem omogućavaju da se temperatura lako menja uz minimalnu potrošnju električne energije.

Ali, ono što najsnažniji utisak ostavlja je obloga koja pokriva svih 70 metara kvadratna spoljnih zidova, što čin da kuća izgleda kao divovski dušek zahvaljujući kome se održava unutrašnja temperatura.

Međutim, ono što ovu kuću stavlja iznad uobičajene “zelene” i od nje pravi kuću budućnosti jeste činjenica da je ona kontrolisana od strane Iksboks Kinekt sistema, koji prati stanare po kući i omogućava im da uključuju i isključuju uređaje i aparate uperavanjem prsta.

Kinekt takođe uključuje i isključuje svetlo na osnovu lokacije na kojoj se svaki pojedinačni stanar nalazi, tako da će upaliti svetlo u prostoriji u koju ulazite a isključiti ga u onoj iz koje izlazite: maksimalna ušteda energije!

Kuća takođe sama obavlja i druge funkcije. Ako počnete da gledate film, zavese će se same navući, a isto će se desiti i ako u kući počne da biva prevruće. U zavisnosti od toga u kojoj stolici sedite, paliće se određeni aparati. Ujutru, svetlo će se postepeno paliti kako bi prelaz ka dnevnom svetlu bio što je moguće prirodniji.

Šta više, zbog kompatibilnosti sa smartfonom, dešavanja u kući možete da kontrolišete i putem aplikacije za mobilni telefon.

Ceo projekat je rezultat dvogodišnjeg rada više od stotinu studenata i partnerstva između "Kalteka" i "Saj-arka". Razvoj je koštao oko milion dolara, a proizvodnja duplikata ovog zdanja će koštati oko 300 hiljada.

Ako se zateknete u Kaliforniji, posetite je do 31. maja ove godine, do kada će biti otvorena za javnost u Kalifornijskom naučnom centru.

Krenite u virtualnu turu CHIP kućom: