"Samsung" plaća "Eplu" milijardu dolara!
Američka porota odlučila je da je južnokorejska kompanija "Samsung" kopirala inovativnu tehnologiju koju je američki "Epl" koristio za svoje revolucionarne uređaje Ajfon i Ajped i da mora da plati milijardu dolara odštete
Američka porota odlučila je da je južnokorejska kompanija "Samsung" kopirala inovativnu tehnologiju koju je američki "Epl" koristio za svoje revolucionarne uređaje Ajfon i Ajped i da mora da plati miljardu dolara odštete.
"Epl" je ovom odlukom uspeo da pobedi u sudskom sporu koji traje godinu dana, ali se očekuje ulaganje žalbe, javio je AP.
Ovakva presuda mogla bi da dovede do potpune zabrane prodaje glavnih "Samsungovih" proizvoda i verovatno će pojačati dominaciju "Epla" na sve većem tržištu mobilnih kompijutera.
Porota je skoro tri dana odlučivala o presudi za sedam tužbi za kršenje patentnih prava, koje je podneo "Epl" i pet tužbi koje je podneo "Samsung". "Epl" je zahtevao odštetu od 2,5 milijardi dolara, a "Samsung" od 399 miliona.
Porota je odlučila da je samo "Epl" oštećena strana, ali nije uvažila sve zahteve američke kompanije koje se tiču krađe patenata.
Međutim, opcije poput "bounce-back" (kada korisnik skroluje do kraja slike) i mogućnost zumiranja teksta tapkanjem prsta uvažene su kao kršenje autorskih prava.
Advokati "Epla" planiraju da formalno zatraže povlačenje nekih od najpopularnijih "Samsungovih" uređaja sa američkog tržišta, ali mogu da traže od sudije i da utrostruči sumu na ime odštete na tri milijarde dolara.
Okružni sudija Lusi Koh za nekoliko nedelja će odlučiti o tim pitanjima, kao i o "Samsungovom" zahtevu da se presuda žirija odbaci.
Iz sedišta "Samsunga" u Seulu stiglo je zvanično obaveštenje, u kojem piše da je "prava šteta što se zakonom o patentima može manipulisati, tako da se jednoj kompaniji da monopol nad pravougaonicima sa zaobljenim uglovima".
- Današnja presuda ne treba da bude protumačena kao pobeda "Epla", već kao gubitak za američkog potrošača. Ona će dovesti do manjka izbora, manje inovacija i potencijalno viših cena.
Dve rivalske kompanije, koje prodaju više od polovine smartfona i tableta u svetu, ukrstile su ove godine koplja u sudovima u nekoliko zemalja, a 24. avgusta sud u Seulu presudio je da su obe strane odgovorne za kršenje privatnih prava.
Međutim, proces u SAD, na najvećem i najuticajnijem tehnološkom tržištu, smatra se najvažnijim.
(Telegraf.rs / B92)