Zbog igranja video-igrica možete da umrete: Ovo se dešava vašem telu kada satima sedite za kompjuterom
Uprkos ponekad tragičnim posledicama, video-igre nisu posve negativna aktivnost, pa čak i one mogu pozitivno uticati na vaš organizam
Video-igrice su poslednjih godina uzele maha, pa neki provode sate i dane prikovani uz ekrane, ali je zbog zdravlja bitno održati umerenost u tome. Šta sve može krenuti po zlu, ali i šta je pozitivno po zdravlje u igranju igrica, pročitajte u nastavku.
Sony PlayStation 5 stiže dogodine? Mnogi upozoravaju da to baš i nije dobra stvar. Evo i zbog čega!
Krvni ugrušci
Stanje koje se naziva duboka venska tromboza može nastati zbog predugog sedenja. Jedan britanski igrač video-igrica umro je od krvnih ugrušaka verovatno nastalih trombozom nakon što je provodio i do 12 sati igrajući. U bolnici je završio i jedan novozelandski igrač nakon što je godišnji odmor proveo igrajući PlayStation, i to čak četiri puna dana. "Zaradio" je krvne ugruške zbog kojih mu je život bio u opasnosti.
Problemi sa srcem
Tridesetdvogodišnji muškarac u Hong Kongu pronađen je mrtav u internet kafiću nakon neprestanog, trodnevnog igranja, u januaru 2015. godine, piše CNN. Muškarcu je otkazalo srce usled duže nepokretljivosti, hladnije temperature i opšte iscrpljenosti organizma zbog nedovoljno sna.
Agresivno ponašanje
Igranje nasilnih video-igara može uticati na povećanje agresivnih misli, agresivno ponašanje i osećanje, pokazalo je istraživanje Anderson i Bušman iz 2001. godine Do problema dolazi kada se igrači u mnogim video-igrama nagrađuju za nasilne radnje te se suočavaju sa nasiljem svaki put kada igraju takvu vrstu igre. Mnoge studije (Anderson i Dill, 2000; Gentile, Lynch & Walsh, 2004) ukazuju da nasilne igre mogu biti povezane s agresivnim ponašanjem.
Dobra strana igranja igrica
Međutim, uprkos ponekad tragičnim posledicama, video-igre nisu posve negativna aktivnost. Osim što su zanimljiv način zabave, igranje može unaprediti veštine kritičkog razmišljanja te koordinaciju na relaciji ruke-oči. Igranjem se može i osnažiti aktivnost mozga.
(Telegraf.rs)