DEČIJA IGRA: Računar u novom američkom lovačkom avionu sve radi sam!

F-35 je jedna od najnaprednijih borbenih mašina na svetu, a softver koji se u njemu nalazi omogućava čak i laicima da postanu moćni piloti

Pojedini piloti tvrde da je novi američki lovački avion F-35 Lightning II toliko lak za upravljanje da stvara "magični" osećaj. Neko bi pomislio da pričaju o video igrici - a zapravo govore o najnaprednijoj ratnoj mašini koja je ikada napravljena (ili barem jednoj od).

Prema navodima ovih pilota - skupljenih od strane Lokid Martina zbog avijacijskog festivala u Farnborou - ključ leži u "mozgu" ovog aviona, kao i u načinu na koji se prikazuju informacije na staklu kokpita.

Računarski sistem u ovoj borbenoj letelici radi gotovo sve, zbog čega se i najteže i najkomplikovanije operacije završavaju "pritiskom na dugme".

Jedan primer: kada se F35B - varijanta ovog aviona kojoj treba kratak zalet i koja koja vertikalno sleće - sprema za to vertikalno sletanje, računar obavlja sve korekcije kako bi se održala stabilnost aviona.

Kako pilot Piter Vilson (inače veteran na britanskom Herijeru, prvom avionu koji je mogao da izvede ovakvo prizemljenje), ovaj lovac može da uspori od brzine od 200 čvorova do lebdenja potpuno sam.

- Sa Herijerom morate da budete oktopod da biste ovu operaciju izveli - kaže pukovnik američkih marinaca Art Tomaseti, koji je takođe iskusni pilot na Herijeru.

Kokpit od stakla je još jedna snaga F-35. Umesto da morate da vodite računa o bezbroj analognih instrumenata, svaki laik će znati stanje u kom se avion nalazi na prvi pogled, posmatrajući zelene, žute i crvene indikatore.

To što elektronika i softver preuzimaju sve u ovom avionu je dobro iz jednog razloga (barem za Amerikance, za nas nismo sigurni): blizu smo stvaranja čitavog jata bespilotnih lovačkih aviona kojima se upravlja iz komandnog centra - kao u igrici.

(Telegraf.rs)