Staklene baterije su budućnost: Bezbedne su i jeftine, a to nije jedina njihova prednost

- Verujemo da naše otkriće rešava mnoge probleme današnjih baterija - naveo je 94-godišnji Džon Gudenaf u saopštenju

Izumitelj litijum-jonskih baterija, 94-godišnji Džon Gudenaf došao je do novog važnog otrkića - staklenih baterija koje mogu znatno poboljšati problem skladištenja eletrične energije.

Napravljene vodene baterije koje će trajati najmanje 10 godina!

Novi Gudenafov izum privukao je pažnju giganata u tehnološkom sektoru.

Erik Šmit, direktor Alphabet-a, krovne kompanije u okviru koje je i Google, naveo je na Twitteru da je Gudenaf razvio prve baterijske ćelije koje su potopuno u čvrstom stanju.

Gudenaf tvrdi da staklene baterije imaju tri puta veću energetsku gustinu od litijum-jonskih baterija.

Nova i moćnija generacija baterija se može napraviti samo od stakla, navodi se u tekstu Gudenafa i njegovog tima. One mogu skladištiti i prenositi energiju na temperaturama nižim nego litijum-jonske baterije, a mogu se napraviti od natrijuma kojeg na Zemlji ima u izobilju.

Gudenaf i njegov tim su naveli da su "bezbedne i jeftine potpuno čvrste ćelije, s velikim kapacitetima koje imaju s obzirom na veliku energetsku gustinu i s dugačkim životnim ciklusima pogodne za napajanje električnih vozila ili za skladištenje električne struje iz energije vetra ili Sunca".

Istraživači rade na nekoliko patenata i traže partnere među proizvođačima barterija, mada stručnjaci kažu da je dug put od laboratorije do fabrike.

Za Gudenafove litijum-jonske baterije je bilo potrebno 11 godina za početak komercijalnog korišćenja 1991. godine.

- Verujemo da naše otkriće rešava mnoge probleme današnjih baterija - naveo je Gudenaf u saopštenju.

(Telegraf.rs / Beta)