Budite oprezni sa JPG fotkama iz Fejsbuk mesindžera. Mogu da vam sahrane kompjuter (VIDEO)
Novi opasni virus hara Fejsbukom, budite oprezni!
Ako preko svog Facebook messengera primite fajl u obliku fotografije poslate od strane nekoga, pa čak iako je vaš prijatelj na ovoj ili pak nekoj drugoj internet mreži, NEMOJTE DA OTVARATE!
Legendarna igrica sa svakog Windowsa odsad i na vašem telefonu!
Ovakav vid fotografije lako može da zarazi vaš kompjuter sa ozloglašenim virusom "Locky Ransomware". Ranije ove nedelje desilo se čak nekoliko napada na Facebook messenger koji je Locky Ransomware proširio putem .SVG fajla, iako je zvanični Facebook negirao da su se ovi napadi desili.
IT stručnjaci su čak otkrili da se trenutno odvija spam kampanja koja koristi i .JPG fajlove kako bi njihovim skidanjem kompjuteri lako bili zaraženi ovim virusom, uglavnom preko Fejsbuka i LinkedIna.
Istraživači iz izraelske kompanije za zaštitu podataka "Check point" otkrili su na koje načine zapravo sajber kriminalci sakrivaju "malware" u fotografiju i kako se zatim on prenosi na korisnike ovih društvenih mreža. Kako navode, sajber kriminalci su pronašli način kako da upotrebe slabosti sigurnosnog sistema ovih društvenih mreža i putem njih ubace virus.
- Kada korisnik klikne na fotografiju kako bi je sačuvao na svom kompjuteru automatski sačuva i "malware" koji zatim šifruje sve datoteke na zaraženom računaru dok se ne izvrši uplata. Napadači su iskoristili slabosti sigurnosnog siestema Facebooka i LinkedIna i našli način da nateraju korisnike da sačuvaju ovaj opasni fajl - objasnili su.
Ova izraelska kompanija je o svojim saznanjima obavestila obe društvene mreže, ali slabosti u njihovim sistemima i dalje su ostale nepopravljene, pa sada posao sajber kriminalcima cveta.
Pogledajte kako zapravo izgleda napad na vaš računar!
Ovaj virus se inače proširio početkom godine i do sada je postao najrasprostranjeniji. Funkcioniše tako što šifruje datoteke žrtava sa RSA-2048 and AES-1024 algoritmima i zahteva otkup za ključ za dešifrovanje. Uglavnom se širi preko imejlova u vidu prerušenog Word ili zip fajla, ali kako ljudi sve više koriste društvene mreže, "Locky Ransomware" sada hara i njima.
Radi sigurnosti sopstvenih podataka nemojte otvarati čudne i neočekivane fajlove, pogotovo sa nastavcima SVG, JS, ili HTA.
(Telegraf.rs/ Izvor: thehackernews.com)