Pogledajte ove savete i saznajte kako da pravite dinamičke web-sajtove i aplikacije

Ako želite da postanete programer koji se bavi izradom aplikacija i dinamičkog web-sadržaja, pre svega treba da znate da postoje lakši i efikasniji i teži načini da to uradite

Razliku između statičkih i dinamičkih sajtova nije lako uvideti u prvi mah. Ukoliko je sajt jednostavan i pruža samo osnovne informacije, bez posebnih dodataka i opcija za posetioce,  verovatno je reč o statičkom web-sajtu.

Izrada ovakvih web-stranica je relativno lak zadatak, jer podrazumeva jeftin i brz dizajn. Ali takav web-sajt ima dosta mana – pre svega nije prilagođen korisnicima i sadržaj se najčešće ne ažurira redovno.

Zato su sve popularnije dinamičke web-stranice koje su mnogo funkcionalnije, lako se ažuriraju i mogu da funkcionišu kao sistem koji dozvoljava korisnicima da sarađuju. Za izgradnju bogatog, interaktivnog web-iskustva, odnosno dinamičke web stranice, potrebno je i mnogo više programerskih znanja. Ako želite da postanete programer koji se bavi izradom aplikacija i dinamičkog web-sadržaja, pre svega treba da znate da postoje lakši i efikasniji i teži načini da to uradite.

Evo nekoliko saveta koji vam mogu biti korisni da odaberete lakši i efikasniji, a samim tim i bolji put. Za edukativni portal Lynda.com, svoje iskustvo i korisne savete podelio je programer Dejvid Pauers.

Postavite praktičan cilj

„Postao sam programer jer sam morao da ispunim neke konkretne ciljeve i zadovoljim kriterijume mog posla. Kao urednik japanske verzije BBC-ja, međunarodnog TV kanala, nisam imao budžet za oglašavanje. Tako sam kupio knjigu o HTML-u, pronašao prostor na web-serveru i počeo da gradim dvojezičnu japansko-englesku stranicu u svoje slobodno vreme“, priseća se Pauers.

Ovo iskustvo mu je omogućilo da nakon napuštanja BBC-ja radi višejezične web-stranice za razne klijente. „Najvažnije iskustvo i ono što sam naučio iz toga jeste da razbijam velike projekte u male, lako ostvarive korake.

Zašto odabrati PHP?

Pre svega, jer je izuzetno jednostavan za učenje, a s naučenim se postiže mnogo. Najčešće se koristi kao platforma za interaktivne web-stranice, a pogodan je za izradu svih vrsta web-aplikacija, od onih malih koje predstavljaju samo deo jedne internet-stranice, pa do velikih kompleksnih sajtova.

Još jedna važna stvar za sve one koji planiraju jednog dana da postanu napredni korisnici PHP-a: PHP je bogat funkcijama za upravljanje različitim tipovima sadržaja. Kojom još web-tehnologijom možete da kreirate slike ili fleševe u trenutku kada ih korisnik zatraži na vašoj web-stranici? Nijednom.

Ono što PHP stavlja još više ispred ostalih web-skriptnih tehnologija jeste njegova podrška za baratanje širokom paletom baza podataka. Podržava sve popularnije baze podataka kao što su MySQL, PostgreSQL, dBase, Oracle...

Budite znatiželjni

Kad počnete da učite, uvek je dobro da uz predavanja i knjige posećujete i onlajn forume u potrazi za odgovorima. Nećete uvek naći baš sve što tražite, ali i to je korisno. Neodgovorena pitanja mogu da vas podstaknu na razmišljanje i da vas nateraju da pokušate da ih rešite. Čak i ako u tome ne uspete, ne očajavajte, jer ćete mnogo naučiti i iz svojih neuspeha.  

„Pre nego što je postojao Stack Overflow, na čitav niz programerskih problema odgovarala je zajednica, a korisnici su glasali klikom na podignuti ili spušteni palac (danas popularni kao „lajk“ i „dislajk“) zavisno od  kvaliteta tih odgovora.

Nemojte da uzimate u obzir samo najbolje ocenjene odgovore. Razmotrite zašto je jedan odgovor  bolji od drugog. Ponekad ćete najkorisnije informacije pronaći u komentarima. Dobri programeri ne moraju nužno da znaju odgovor na svako pitanje ili rešenje za svaki problem, ali oni znaju gde treba da ga potraže.

Redovno pratite novosti

Biti programer podrazumeva proces neprestanog učenja. Portali kao što je na primer „Sitepoint“ ili razni PHP, Java ili HTML njuzleteri mogu vam pomoći da stalno budete u toku s dešavanjima.  

Konferencije i javna predavanja su još jedan odličan način da ostanete u dodiru s novim tehnologijama i dešavanjima u svetu web-razvoja.

Problem kod ove vrste edukacije jeste to što su takvi programi ponekad skupi, nalaze se u nekoj dalekoj zemlji ili oboje. Ali još možete da istražite lokalne događaje, besplatne konferencije ili onlajn snimke konferencija i predavanja popularnih programera. Postoje i brojne onlajn zajednice kodera koji jedni drugima drže predavanja, te je i to jedan od načina da se edukujete, da edukujete druge i da razmenjujete iskustva s drugim ljudima.

Razmišljajte kao programer

Nema ništa loše u tome da kopirate postojeća skripta ili da upotrebljavate radne okvire. Ali treba da imate na umu da je svaka web-stranica drugačija. Zato morate da naučite da prilagodite kodove koje su drugi napisali. Ako mislite da bi vaš zadatak bio lakši da su podaci drugačije postavljeni, fokusirajte se prvo na ovaj aspekt.

Testirajte kôd koji ste napisali. Zatim pređite na sledeću fazu rešavanja problema. Nemojte da se bojite da preispitate svoj pristup. Prvi nacrti ne rade uvek, ali analiza tih rezultata često će vam otvarati nove perspektive.

Ako želite da steknete znanja koja će vam omogućiti da postanete jedan od najtraženijih programera, više o tome možete saznati na ovoj edukativnoj instituciji.

(Telegraf.rs)