Telefoni će se uskoro ugrađivati u mozak! (VIDEO)

Naši mozgovi će bukvalno biti nakačeni na internet, i imaćemo momentalan pristup svih informacijama sa globalne mreže računara: privatnost će biti mrtva, ali ćemo zato sa drugima moći da komuniciramo umovima, a obrazovanje će verovatno vremenom postati obesmišljeno

Pokažite svoj novi gedžet porodici i prijateljima i barem jedna osoba u društvu će reći: "Jednog dana ove stvari će se ugrađivati u mozak!" i celo društvo će se onda slatko nasmejati kao da to nikada ranije nisu čuli.

Ali ovo nije šala. Intelova komisija je objavila rezultate svog istraživanja o budućnosti mobilne telefonije, i donela zaključak da su uređaji povezani sa mozgom nešto neizbežno. Neizbežno!

Dok spajanje više različitih proizvoda, funkcija i sposobnosti ne jenjava, ugrađivanje mobilne tehnologije u ljudsku glavu se čini kao logičan naredni korak, tvrde oni.

- Unapređivanje procesorske moći i mogućnosti u mobilnim uređajima, na primer, naš biološki mozak će biti "produžen" eksponencijalno našim digitalnim dodatkom - kaže se u izveštaju.

Međutim, ne očekujte da svoj novi Samsung, HTC ili Ajfon ugradite u lobanju u narednih nekoliko godina. Postoji još nekoliko koraka koje nauka i tehnologija moraju da naprave da bi ovo postalo i moguće, i da bismo mi postali kiborzi.

Prvo što mora da se dogodi jeste da se prevaziđe takozvani "faktor forme": ono što možete da uradite na svom računaru na poslu ili kod kuće, morate da budete u stanju da uradite i na svom smartfonu - čak i na svojim naočarima.

Brzina procesora mora da nastavi da raste, a računari da unaprede svoj prirodni jezik kako bismo se sa uređajima mogli da komuniciramo isto kao što to radimo sa ljudskim bićima. Takođe, bezbednost mora da uznapreduje do te mere da uređaji prepoznaju svoje vlasnike eliminišući potrebu sa lozinkama.

Celokupno znanje sveta će biti u našem mozgu

Premda sve ovo zvuči kao naučna fantastika, sve ovo se već odvija. Majkrosoft ostvaruje značajne uspehe na polju razvoja operativnog sistema koji bi spojio sve uređaje, IBM neverovatne u svojoj "Votson tehnologiji" koja može da "razume" prirodni ljudski jezik. Poslednje generacije Android telefona mogu da prepoznaju lica svojih vlasnika kako bi se otključali, a i Majkrosoft i Gugl razvijaju prenosive kompjuterske displeje.

Prvi korak će dakle biti operativnog sistema koji svi mogu da koriste da intuitivno obavljaju bilo koji kompjuterski zadatak.

Drugi korak je povezivanje sa telom. Ovakva tehnologija već postoji ali u rudimentarnoj formi. Intel u svom izveštaju, međutim, sugeriše da će to povezivanje biti puno snažnije.

- Sa mislimo koje ćemo neprimetno moći da "podižemo" na klaud-servere i sa podacima koji se u realnom vremenu pojavljuju pred našim očima, naša tela i umovi će postati uređaji sa svim korisnim stvarima koje to sa sobom donosi - kaže se u izveštaju.

Bukvalno ćemo biti plag-inovani na servere, i naš mozak će imati pristup svim informacijama sa interneta. Više nikada nećete zaboraviti nečije ime, datum rođenja ili sastanak. Nećete morati čak ni da idete na pregled kod doktora, jer će vaše zdravstveno stanje biti neprestano pod lupom lekara. Takođe, vrlo je moguće da će obrazovanje vremenom biti obesmišljeno: zašto bi trošili novac na obrazovanje kada je svo znanje sveta u vašem mozgu?

Pored ovih očito korisnih stvari, to sa sobom donosi i jednako jezive posledice. Privatnost će biti mrtva: sve što vidite biće negde sačuvano (i možda podeljeno sa svima) drugima, a Čovek će postati kao biće poput Borga iz "Zvezdanih staza" koji može da pristupi svačijim mislima. Može li se memorija jednog čoveka onda potpuno obrisati?

- Premda budućnost jeste neizvesna, budućnost u kojoj ljudi imaju ugrađene mobilne uređaje u svojim glavama svakog dana postaje sve realnija - kaže se u Intelovom izveštaju.

Zato je bolje da na ova pitanja što pre odgovorimo.

(Izvor: CNN Money)