Evo koje programske jezike vredi naučiti u 2016.
U svetu programiranja sve zavisi samo od vas: stručnost, plata i položaj. Važno je doneti odluku, ali i razumeti specifičnosti i razlike između ovih programskih jezika
Pitanje sa kojim se svako ko razmatra karijeru pre ili kasnije sreće jeste pitanje programskog jezika. Teško pitanje na koje, naizgled, ne postoji jedan odgovor. Međutim, analize sajtova za zapošljavanje mogu da u određenoj meri daju presek.
Stoga vam dostavljamo aktuelnu listu traženih programskih jezika.
Java programiranje
U stručnim krugovima često se može čuti o sigurnosti i efikasnosti Java programskog jezika, mogućnosti sistemskog umrežavanja koju ovaj jezik daje, ali i funkcionalnosti na različitim platformama.
Kao objektno orijentisan jezik, Java je zgodan izbor za kreiranje kompleksnijih programa, dok s druge strane, glavna prednost leži u jednostavnosti ovog jezika.
Ako pogledamo potražnju na tržištu i zaradu, možemo zaključiti da je Java dominantan programski jezik. Ovakva situacija nije iznenađujuća kada se ima u vidu da je, za početak, rad u Javi neophodan preduslov za kreiranje Android aplikacija, a to je tržište koje se danas razvija brže nego ijedno drugo.
Stručnjaci za Java programiranje, takođe imaju mogućnost rada na razvoju serverskih aplikacija, programa, igara, web servisa.
Java je programski jezik koji se lako uči, ali treba istaći da je metodika ključna za brzo savladavanje. Mentori, sistem rada i posvećenost, neophodni su da se dođe do željenog nivoa stručnosti. Uz istrajnost i rad u pravom okruženju, sa iskusnim predavačima, koji će vas na pravi način usmeriti, ali i inspirisati, godinu dana je idealan period koji možete postaviti pred sobom za ovladavanje ovim jezikom.
C#
C# je osnovni jezik za razvoj Microsoft platformi i servisa. Bilo da razmatramo razvoj modernih web aplikacija uz pomoć Azure i .NET tehnologija, aplikacija za uređaje koji koriste Windows ili desktop aplikacije za poslovanje, C# je jezik kojim se obuhvata sve što Microsoft ima da ponudi
Vredi pomenuti i da Unity, jedna od najvećih kompanija za kreiranje igara koristi C# kao jedan od osnovnih jezika u programiranju.
Milioni profesionalaca širom sveta koriste C# i slažu se da je u pitanju moderan, fleksibilan i vrlo udoban programski jezik. Naime, ovaj jezik koristi svega 80 rezervisanih reči, što umnogome pojednostavljuje proces savladavanja.
Kompanija Microsoft, takođe ekspertima za C#, preko partnerskih institucija dodeljuje sertifikate koji otvaraju vrata kompanija sa svih strana sveta.
PHP
Velika popularnost PHP-a počela je onog trenutka kada su statične HTML stranice prestale da zadovoljavaju potrebe većine vlasnika web stranica. Ovaj jezik se najčešće koristi kao razvojna platforma za interaktivne web sajtove. Podjednako je pogodan za razvoj malih aplikacija koje funkcionišu u okviru pojedinačne stranice, kao i za razvoj čitavih sajtova.
Programeri posebno cene fleksibilnost i brzinu PHP-a, ali i lakoću njegove upotrebe. Dobra strana obrazovanja u ovom jeziku jesto što se uz PHP često uči i MySQL sistem za upravljanje bazama podataka. Poznavanje MySQL-a otvara profesionalcu mogućnost rada na izradi složenijih web aplikacija. Kada se ovome doda mogućnost prilagođavanja svih tema Wordpress-a, najpopularnijeg CMS-a, pomoću PHP-a, postaje jasno na koliku količinu različitih poslova PHP programeri mogu da računaju.
U svetu programiranja sve zavisi samo od vas: stručnost, plata i položaj. Važno je doneti odluku, ali i razumeti specifičnosti i razlike između ovih programskih jezika. Zato je važno da prepoznate kod sebe koji vas aspekt programiranja zanima – razvoj aplikacija, web dizajn, baze podataka ili nešto sasvim drugo. Kada odgovorite sami sebi na ova pitanja, možete pristupiti obrazovanju u domenu programiranja i sticanju zvaničnih sertifikata.
(Telegraf.rs)