Evo šta studenti informacionih tehnologija misle o Windowsu 10!

Razgovarali smo sa studentima Visoke škole za informacione tehnologije koji su imali priliku da oprobaju ovaj operativni sistem i sakupili njihova iskustva i utiske

Postoji legenda u svetu programera po kojoj je svaka druga verzija operativnog sistema koji Windows plasira na tržište odlična, a one verzije između služe za testiranje svih opcija koje zapravo ne valjaju. Verovali u tu legendu ili ne, analizom iskustva korisnika ovog softvera dolazimo do toga da je ova činjenica zapravo tačna.

Mnogi su imali priliku da isprobaju Windows 8, koji je bio najavljen kao revolucija ovog svetskog magnata, međutim stručnjaci u ovoj oblasti tvrde da su se inženjeri toliko posvetili interfejsu, to jest vizuelnom identitetu ovog programa koji će se naći i na telefonima i na tabletima, da je kompjuter, koji bi zapravo trebalo da predstavlja osnovnu platformu – apsolutno zanemaren.

Neko vreme je prošlo od tada i Microsoft uveliko najavljuje svoje sledeće čudo – Windows 10. Ukoliko ćemo verovati legendi, očekuje se da će ovaj odnedavno dostupni sistem zaista napraviti značajan pomak ovog proizvođača.

Razgovarali smo sa studentima Visoke škole za informacione tehnologije koji su imali priliku da oprobaju ovaj operativni sistem i sakupili njihova iskustva i utiske.

Zašto je Windows 10 toliko drugačiji od drugih i šta je to što ga izdvaja?

Za razliku od prethodnih verzija, koje su imale ozbiljan problem sa optimizacijom i primenljivošću na ostale uređaje koji koriste Windows, osim kompjutera, ova unapređena verzija moći će da se pokrene na svim uređajima koje posedujete, a koji na sebi imaju softver koji to podržava. Čak je i slogan koji je korišćen prilikom predstavljanja sistema Windows 10 glasio: „Jedna porodica proizvoda. Jedna platforma. Jedna prodavnica.“ Na ovaj način, proizvođač želi da popularizuje svoj sistem i da olakša korisnicima njegovo korišćenje. Zapravo, ovaj unapređeni operativni sistem obuhvata sve najbolje segmente dva prethodna sistema i uklanja sve nedostatke na koje ste možda ranije nailazili. I ono što je verovatno važno svim budućim korisnicima jeste to da je besplatan za sve stare korisnike sistema Windows 7 i 8.

Da li će i laici moći da prepoznaju razliku?

Sigurno je da hoće. Za početak, ono što će im biti zanimljivo i važno jeste to da se Start Meni konačno vratio. Svi korisnici osmice znaju koliko je ovo nedostajalo prethodnoj verziji softvera i koliko su se mučili i navikavali na novi dizajn i reorganizaciju sistema.

Takođe, kako bi udovoljili i onim korisnicima kojima se ovo sviđalo, Microsoftovi programeri su ostavili izbor – Meni se sastoji iz dva dela, jednog klasičnog, koji nas najviše podseća na sedmicu, i drugog dela, sačinjenog od Live Tiles, od pločica sa aplikacijama koje možete formirati kako vama odgovara menjajući im raspored, oblik, veličinu i format. Takođe, prodavnica programa je u ranijoj verziji zauzimala ceo ekran i gotovo preuzimala sistem. Sada je i ona, kao i sve ostale aplikacije, u prozoru i dozvoljava daleko jednostavniju i bolju manipulaciju.

Windows 8 se ceo bazirao na touch screenu. A sada?

Sudeći prema onome što smo čuli od Microsofta, to je pravac u kom oni žele da razvijaju sve svoje platforme, jer tu vide budućnost tehnologije. Međutim, u ovom trenutku veliki broj korisnika i dalje koristi ovaj operativni sistem na svom računaru, pa je važno omogućiti i njima jednak pristup, što je u ovoj verziji i učinjeno i hvala im na tome. Ostavili su nam mogućnost izbora – hoćemo li kliktati ili prevlačiti ekrane. Takođe, Windows 10 sam otkriva da li ga koristimo na tabletu ili na laptopu i u zavisnosti od toga nam nudi opcije.

Kakav je vaš opšti utisak?

Mi smo zadovoljni. Mnoge sitnice su unapređene, međutim, savetujemo svim korisnicima da nabave zvaničnu verziju, pa da je tek onda instaliraju, jer trenutno je na vebu do skoro bila dostupna beta verzija. Iskustvo pri korišćenju novog sistema je odlično, kao što su i čelnici Microsofta rekli – „Korisnici su do sada vozili prvu generaciju prijusa, a sada smo im ponudili Teslu.“ Windows se konačno vraća u život i pravda svoju reputaciju.

Ukoliko vas je ova priča zainteresovala, ili inspirisala da razvijanje softvera postane vaša karijera, rešenje može biti da upišete obuku za programere na Visokoj školi za informacione tehnologije i oprobate se i sami u ovoj branši.

Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs)