PREDSEDNIK ASUSA: Ono na čemu radimo će kompletirati treću industrijsku revoluciju!
Tajvanska kompanija ASUS ima 13.800 zaposlenih, od kojih se oko 6.000 njih nalazi na Tajvanu, a njihova tajna laboratorija "Da Vinci Lab" sprema pravu revoluciju
Kompanija ASUS je prošle nedelje u Nju Delhiju održala ZenFestival na kojem je prisustvalo 2.000 fanova i novinara. Pre svih, prisutnima se obratio Džoni Ši, predsednik kompanije ASUS, koji je najzaslužniji za to gde se ova kompanija trenutno nalazi. On je tom prilikom izneo neke veoma zanimljive informacije o budućnosti ove kompanije.
Pod njegovim vođstvom je ASUS, pored proizvodnje matičnih ploča, počeo da se bavi i proizvodnjom pametnih telefona. On je na ZenFestivalu novinarima portala "Engadget" dao intervju u kojem je objasnio šta se sve promenilo u njegovoj kompaniji staroj 26 godina, kao i šta to ASUS sprema za budućnost.
ASUS je osnovan u aprilu 1989. godine.
- Dopustite mi da vam ispričam pravu priču. U početku, četiri inženjera koja su stvorili ASUS su bili moji inženjeri i svi zajedno smo radili za Acer. Ja sam bio zadužen za Acer-ov R&D odsek 12 godina. Jednog dana u kafeteriji sanjali smo o tome da osnujemo malu, ali prelepu kompaniji. Sva četvorica su izabrali mene da ih vodim na tom putu - rekao je Ši.
Džoni Ši je podržao četvoricu kolega u osnivanju ASUS-a tako što je dao 60 odsto osnivačkog kapitala. Iako je on još neko vreme radio za Acer, ASUS je u drugoj godini svog postojanja napravio prilično veliki napredak.
Nadmašili su lokalne konkurente i lansirali Intel 486 matičnu ploču skoro istovremeno kad i IBM. ASUS-ovi inženjeri su ovaj poduhvat uspeli da, za razliku od američkog giganta, urade bez korišćenja "preview" verzije Intelovog novog čipa, jer su za kreiranje nove matične ploče koristili znanje o prethodnim čipsetovima. Intel je bio prilično impresioniran ovim poduhvatom, pa je ASUS-u počeo da daje rane verzije svojih čipova, da bi kasnije ova kompanija počela da proizvodi matične ploče za Dell, HP i Sony.
Ši je uspeo 1992. godine da Acer ponovo vrati u dobru formu, ali je tada ASUS počeo da ima probleme. Kompanija je imala problema sa kvalitetom, kao i gubitkom velikog broja inženjera. Četvorica osnivača veoma često nailazili su na međusobno neslaganje vezano za upravljanjem kompanije, pa su često tražili Šijev savet.
Džoni Ši je u Acer-u ostao jer ga je njegov mentor, Sten Ši (nisu u krvnom srodstvu), zamolio, ali nakon što je Acer stao na noge, Džoni je od Stena zatražio dozvolu da napusti kompaniju. On se složio, ali je Džonija zamolio da pre toga uzme šest meseci pauze.
Ubrzo nakon što je prešao u ASUS, Ši je počeo da traži nove talente kako bi ponovo ojačao ovu kompaniju.
Danas ASUS ima 13.800 zaposlenih, od kojih se oko 6.000 njih nalazi u Tajvanu. Iako se ova kompanija danas bavi proizvodnjom laptopova, tableta, smartfonova, grafičkih kartica, rutera i još mnogo drugih uređaja, ona je ipak ostala prilično aktivna i na tržištu matičnih ploča. ASUS je početkom ove godine prodao svoju petstomilionitu matičnu ploču.
Uprkos sve većem broju korisnika laptopova i tablet uređaja, Ši veruje da na tržištu uvek postoji mesta za matične ploče. Inženjeri matičnih ploča se uvek mogu vratiti osnovama, ali i eskperimentisati sa novim tehnologijama koje se kasnije mogu primeniti u drugim uređajima, smatra Ši.
Ono što Šija razlikuje od većina drugih inženjera je to što ceni klasične umetnosti koje doprinose savršenstvu. Primera radi, on se bavi kineskom kaligrafijom, umetnošću koja zahteva konstatno vežbanje kako bi se postigao napredak. Ši je takođe fan Mocartove muzike.
Koliko Ši vodi računa o dizajnu pokazuje i novi ZenFone 2 pametni telefon. Veoma je pristupačan, a ipak je odličnog dizajna i naprednih karatkteristika. Zenfone 2 je na samom vrhu najprodavanijih mobilnih telefona na Amazonu u Italiji i Americi, a ASUS očekuje da će do kraja godine prodati 25 miliona mobilnih telefona.
Međutim, da li će ASUS uspeti da se izbori sa agresivnim konkurentima kao što su Xiaomi, OnePlus i Huawei? Ši smatra da je za očekivati da će korisnike privući miks najboljih cena i performansi, pa njegova kompanija mora da prati mobilne trendova kako ne bi postala nevažna na tržištu mobilnih telefona.
Na Computex-u je kompanija ASUS već najavila planove za svoj pametni kućni ekosistem, koji će uključivati alarme za vrata i prozove, pametne energetske izvore i IP kamere. Međutim, tu nije kraj. Ši već neko vreme pominje napredni razvojni centar poznatiji kao "Da Vinci Lab", koja radi na sledećoj velikoj stvari kada je reč o podacima i robotici.
- Ono na čemu radimo će kompletirati treću industrijsku revoluciju - ističe Ši.
Rad "Da Vinci Lab-a" je i dalje prilično tajnovit, ali se spekuliše da je reč o nekom vidu robota koji će moći da komunicira sa ljudima. Ukoliko ASUS nastavi ovakvim tempom, vrlo je verovatno da ćemo prvi proizvod iz njegove tajne laboratorije videti već naredne godine.
Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!
(Telegraf.rs / Izvor: engadget.com)