Očistite Linuks: Pet najboljih alata

Ako to do sada nikada niste uradili na ovom operativnom sistemu, nikada nije kasno

Svi ste čuli za programe koji čiste Vindouz (Windows) – na svakom mogućem nivou, ali malo ljudi zna da postoje alati koji rade istu stvar za korisnike Linuksa. Za neke ste možda već čuli, neki su samo funkcije koje se nalaze unutar alata čija je primarna funkcija drugačija, a neki su jednostavno potpuno nepoznati. Bez obzira na to, pred vama je pet aplikacija koje će vama koji koristite Linuks pomoći da očistite svoj sistem.

Synaptic

Postoji opcija u samo Sinaptiku (koja se zapravo nalazi u „apt“-u i svim menadžerima paketa koji ga koriste) koja vam omogućava da se rešite konfiguracionim fajlova koji vam više ne trebaju. To su najčešće „dipendensi“ datoteke koje su ostale nakon što ste deinstalirali neki program. Ovaj alat je neverovatno jednostavno koristiti. Kliknite na dugme „status“ (u donjem levom uglu), zatim „Residual Config“ spisaku gornjem levom. Sada selektujte konfiguracione fajlove koje želite da izbrišete i kliknite „apply“. Jednostavno.

BleachBit

Ovo je zgodna alatka koja će ne samo očistiti vaše sistemske direktorijume već i sačuvati vašu privatnost istovremeno. Dostupna je i za Linuks i za Vindouz. Ona čisti keš, kukize, briše „history“ u brauzerima, temp datoteke, logove i raznorazno „smeće“ za koje možda uopšte i nije znali da postoji na vašem računaru. Sa izvrsnim korisničkim interfejsom koji vam omogućava da tačno izaberete šta želite da uradite, gde želite da se to uradi, a dobićete i „preview“ onoga što će desiti pre nego što se desi. Ipak, ovo je malo moćniji alat nego što su drugi, i trebalo bi da bude korišćen sa oprezom.

GtkOrphan

Napisan za Linuks distribucije na Debianu, ovaj program verovatno nemate u sistemu i moraćete sami da ga instalirate (bilo preko Sinaptika bilo preko terminala). Ovo je grafički frontend „deborphan“-a pa će stga naći i ukloniti „orphan“ datoteke. U zavisnosti od toga koliko ih ima, ovaj alat vam može osloboditi prilično prostora. Upozorenje: vodite računa šta brišete jer se sa „library“ fajlovima ne igra tek tako.

-d — Pretražuje samo specifikovane drajvove

–ignore —Ignoriše specifikovane direktorijume

-r —Fajl sa izveštajem daje kao autput

 Gconf-Cleaner

Ovo je softver koji lako može biti upoređen sa „registry cleaner“-om na Vindouzu. On češlja Gconf bazu podataka („Gconf Registry“ – konfiguraciona baza u GNOME-u) i uklanja nekorišćenje ili zastarele unose. Jednostavan je za korišćenje i u zavisnosti od toga koliko vam je star računar, može da pronađe mnogo stvari koje mogu biti obrisane. Ovo je alat sa korisničkim interfejsom i mora biti korišćen oprezno, jer se može desiti da obriše i neke bitne konfiguracione fajlove samog GNOME-a. Dobra vest je ta, da ako i potpuno urnišete svoj GNOME desktop možete ukloniti ceo njegov konfiguracioni direktorijum i početi ispočetka.

Prijateljsko upozorenje

Postoji dosta alata za čišćenje sistema koji radi na Linuksu, ali gorenavedeni će vam omogućiti da ceo proces izvršite prilično jednostavno. Ali zapamtite: kada čistite sistem (bilo da želite da oslobodite prostor ili da se jednostavno rešite nepotrebnih ili neželjenih stvari) podignite oprez na najviši nivo – posebno ako se bavite bibliotekama, dipendensima i svemu ostalom što zahteva „root“ ovlašćenja.