Ovo su IT veštine budućnosti!
IT i digitalni sektor nastavljaju da rastu neverovatnom brzinom, te je moguće da će se usput stvoriti poslovi koji će zahtevati veštine za koje još ni ne postoji zvanično obrazovanje
Sasvim je jasno i svima poznato da se tržište rada za informacione tehnologije toliko proširilo da stalno otvara nove sektore zapošljavanja i privlači sve više ljudi. Mnogi, nezadovoljni potrebom za radnicima u svojoj struci, prekvalifikuju se za rad u IT sektoru. Zato vam predstavljamo pozicije za IT stručnjake koje će biti najpopularnije u 2015. godini.
Sajber bezbednost
Možda se sećate skandala koji je izbio u Sony-ju oko Božića prošle godine? Ova kompanija je zbog hakovanja izgubila milione dolara. Međutim, nisu filmske kompanije jedine koje napadaju hakeri. Gotovo svi strepe od štete koju im mogu naneti sajber kriminalci. S obzirom na to da je sajber bezbednost relativno nova oblast, veoma je malo stručnjaka za takve poslove, te su oni vrlo dobro plaćeni, a i svakog dana su sve više traženi.
Projektni menadžeri sa poslovnim i tehničkim sposobnostima
Nekada su stručnjaci za IT i poslovni menadžeri bila odvojena zanimanja, a danas su sve češće ove dve pozicije spojene u jednu. Zato su sve traženiji projektni menadžeri koji se podjednako razumeju u poslovni i u digitalni svet, a tu kombinaciju nije baš lako pronaći. Ako ste u projektnom menadžmentu, vredi poraditi na IT veštinama, baš kao što i IT stručnjaci treba da usavrše znanja iz projektnog menadžmenta.
Programiranje, razvoj mreža i aplikacija
Ovo nije iznenađenje, pošto potreba za stručnjacima iz ovih oblasti raste već godinama unazad. Programeri i developeri su naročito traženi u kompanijama koje tek počinju da rade. A poslove programera, čak i u ovakvim kompanijama, najčešće odlikuju natprosečne plate.
Industrija mobilne telefonije
Predviđa se da će do 2017. godine više od 90 odsto korisnika interneta pristupati onlajn sadržaju putem mobilnih telefona. Ako postoji jedno tržište koje je nemoguće opslužiti, onda su to mobilne aplikacije. Samo aktivnih korisnika Androida trenutno ima više od milijarde. Kvalifikovani developeri zaista ne moraju da se brinu za budućnost.
„Big data”
U ovoj godini takođe su vrlo traženi stručnjaci sa iskustvom u obradi velikih količina podataka. Zahvaljujući napretku tehnologije, kompanije uspevaju da sakupe mnogo više podataka i iz većeg broja izvora nego što su to činile u prošlosti, a obrada ovih informacija nije nimalo lak posao. Pored toga, malo je i stručnjaka koji se snalaze u ovoj oblasti, stoga nije ni čudo što tražnja za njima raste.
Iako gore navedeni sektori dominiraju tržištem, lista ni u kom slučaju nije potpuna. IT i digitalni sektor nastavljaju da rastu neverovatnom brzinom, te je moguće da će se usput stvoriti poslovi koji će zahtevati veštine za koje još ni ne postoji zvanično obrazovanje.
Međutim, za većinu pomenutih poslova kvalitetno obrazovanje već postoji čak i u Srbiji i to već godinama. Školovanjem za IT sektor se kod nas poduže bavi ITAcademy, koja pored svojih profilisanih programa, u duhu vremena dozvoljava i mogućnost učenja na daljinu, zahvaljujući čemu svako u Srbiji može za kratko vreme da postane traženi profesionalac sa potrebnim kvalifikacijama. Informacione tehnologije su jedna od oblasti u kojoj je dobra osnova nenadoknadiva.
(Telegraf.rs)