BRZO I LAKO: Evo kako da naučite da crtate u CAD programima

Nakon malo vežbe, postaćete bolji, a ponavljanje vodi do savršenstva. Ipak, poznavanje svih opcija u AutoCAD-u vas i dalje ne čini stručnjakom. Škole za AutoCAD vam mogu znatno pomoći u savladavanju nebrojenih mogućnosti ovog kompleksnog programa

Uvreženo mišljenje je da je učenje AutoCAD-a teško, a zapravo – nije teže od ovladavanja bilo kojim drugim pogramom. Najpre treba da naučite da hodate da biste mogli da trčite. Ključno je da učite korak po korak, a u ovom tekstu ćemo vam predstaviti dobitne korake. U protivnom, preti opasnost da se obeshrabrite u oblilju funkcija i alata koje AutoCAD ima.

Upoznajte se sa interfejsom

Polazna tačka je interfejs. Dobra vest je da, zbog novih korisnika, poslednje verzije programa  imaju još pristupačniji interfejs. Za početak naučite kako se pristupa alatu za crtanje i modifikovanje objekata. Ako ste upoznati sa Windows (ili Office aplikacijama), ovo vam neće biti strano ni teško.

Pređite na alate

Kada se dovoljno upoznate sa interfejsom i navigacija vam više ne bude predstavljala problem, krenite u istraživanje funkcija. Krenite od alata za crtanje. Većina osnovnih alata već u samom nazivu nagoveštava čemu služi, tako da malo toga treba dodatno tumačiti. "Line" služi za crtanje linija, „Rectangle” za pravougaonik itd. Bitno je da znate da skoro svaki alat može koristiti na više načina.

Budite perfekcionista

Kada savladate alat za crtanje, potrudite se da budete što precizniji u crtanju. AutoCAD je poznat po tačnosti i preciznosti, te vam ovo neće biti problem. Iskoristite to. Sledeće što vam treba su globalne i relativne koordinate, jer one umnogome olakšavaju preciznost.

Alat za modifikovanje takođe ima puno opcija, ali često je dovoljno samo pogledati ikonicu, pa da vam odmah postane jasno čemu služi. Isto tako, selekcija objekata ume biti zahtevna ako je crtež kompleksan, ali uz malo prakse ni ovaj deo procesa vam neće predstavljati problem.

Razumite čemi beleške i stilovi služe

Ukoliko ste savladali osnove crtanja, sledeće su beleške i poznavanje stilova. Sve što se nalazi na crtežu, a nije geometrijsko telo, kao na primer tekst, dimenzije, tabele, itd. spada u beleške. Stilovi su faktor koji određuje kako će vam izgledati beleške. Ovde ćete određivati koja veličina fonta je idealna za tekst da bi bio čitak kada se odštampa crtež?

Lepota rada u AutoCAD-u je u uštedi vremena. U AutoCAD-u se mnogi objekti ponavljaju. Standardni elementi se često koriste, pa je lakše i brže kopirati ih. Još je lepše ako se multipliciraju grupe objekata – tako se štedi dosta vremena.

Svako vremenom stekne rutinu i usvoji navike u crtanju. Možete napraviti templejte koji će  obuhvatiti vaše buduće projekte. Time ćete olakšati i drugima koji rade sa vama, jer se saradnja sa kolegama može odvijati odjednom, na jednom crtežu. Ako ste zajedno na istom poslu, možete podeliti rad na više delova i na taj način skratiti vreme koje je realno potrebno za završavanje projekta.

Nakon malo vežbe, postaćete bolji, a ponavljanje vodi do savršenstva. Ipak, poznavanje svih opcija u AutoCAD-u vas i dalje ne čini stručnjakom. Škole za AutoCAD vam mogu znatno pomoći u savladavanju nebrojenih mogućnosti ovog kompleksnog programa. U našem neposrednom okruženju postoje specijalizovani brzi programi za savladavanje AutoCad-a, pa naučiti ovaj program više ne predstavlja luksuz.

(Telegraf.rs)