RUSKI MEDVED U SVEMIRU: Stanice na Mesecu i na Marsu do 2030. (VIDEO)
Pored ovih ambicioznih ciljeva, nacrt plana koji je procureo iz "Roskosmosa" predviđa i slanje sondi na Jupiter i Veneru
Rusi planiraju da pošalju sonde na Jupiter i Veneru, da sagrade mrežu stanica bez posade na Marsu i trajnu bazu na Mesecu - sve do 2030. godine. Tako se barem tvrdi u dokumentima koji su procurili iz ruske svemirske agencije.
Ambiciozni kosmički planovi su ovog meseca predati vladi od strane Roskomosa, ruske federalne svemirske agencije, tvrdi izveštaj Komersanta, dnevnika fokusiranog na ekonomiju.
Dokument prikazuje nacrt razvoja svemirske industrije ove zemlje u narednih osamnaest godina, što je neobično, jer Rusija obično nije postavljala nikakve rokove za svoje buduće svemirske planove.
Do 2020. godine, raketa Angara sa šest sedišta zameniće Sojus kao izbor letelice, a poletaće sa novog kosmodroma u Vostočniju na istoku Rusije, koji će sa svoje strane zameniti postrojenje u Bajkonuru. Izgradnja je počela prošle godine, a biće kompletirana 2018.
Do 2030, najveća zemlja na svetu će poslati robote na naš prirodni satelit kako bi sakupljali uzorke, što će se poklopiti sa sletanjem ljudske posade na Mesec - 60 godina nakon prve Apolo misije.
Duga ruka "ruskog medveda" stići će i do Jupitera
Kao što smo već spomenuli, ovaj ambicionizni plan takođe uključuje i istraživanje drugih planeta u našem solarnom sistemu - poput Jupitera i Venere, ali i ideje za naslednika Međunarodne svemirske stanice koja će biti finansirana još samo osam godina.
- Rusija ne bi sebe trebalo da ograničava na ulogu svemirskog skeladžije. Moramo povećati svoje prisustvo na globalnom kosmičkom tržištu - izjavio je prošle godine ruski premijer i novi-stari predsednik Ruske Federacije, Vladimir Putin.
Ovo sve dolazi nakon nekoliko neuspešnih ruskih lansiranja letelica u svemir. Poslednje u nizu je bilo lansiranje sonde Fobos-Grunt, čiji su motori otkazali odmah po poletanju, i koja je potom orbitirala oko zemlje par meseci i onda se srušila na Zemlju. Pre nje, slično se desilo sa transportnim brodom M-12M koji je leteo na Međunarodnu svemirsku stanicu i srušio se odmah po poletanju, i letelicom Proton koja je telekomunikacioni satelit stavila u pogrešnu orbitu.
Možda je ovo na neki način i osveta za gubljenje svemirske trke i pored pobede u prvom poluvremenu. Ako se tako gleda na stvari, onda su ovo produžeci. Kada će sudija svirati kraj, ne znamo.
(Telegraf.rs)