ZA LAKŠE UČENJE I BOLJE STRUČNJAKE: Microsoft donirao softver Petnici (VIDEO)
Petnica se opredelila za operativni sistem Windows 8.1 Pro, Office 2013 i Visual Studio, program neophodan za razvoj softvera koji može biti korišćen i paralelno sa open source softverom kao što je Linux, Libre Office i Eclipse. Ukupna vrednost donacije iznosi preko 300.000 američkih dolara
Programi iz oblasti prirodnih i društvenih nauka, kao i drugi projekti koji se sprovode u Istraživačkom centru Petnica (ISP), namenjeni učenicima i studentima iz cele bivše Jugoslavije su jako cenjeni. Kompanija Microsoft Srbija, čiji zaposleni često i sami volontiraju u Petnici, donirala je 313.405 dolara u proizvodima, čime je omogućeno da se ova naučna ustanova prebaci sa open-source softvera i tako unapredi naučni proces.
- Postali smo svesni koliko smo porasli tek u trenutku kada smo počeli da razmišljamo o neophodnosti saradnje sa velikom kompanijom kao što je Microsoft. Nismo u mogućnosti da radimo na projektima iz istorije ili lingvistike bez adekvatnog softvera. Za svaki projekat ili program postoji specijalizovan softver koji nam je vrlo koristan - izjavio je Nikola Božić, rukovodilac sektora za saradnju i upravljanje projektima Istraživačkog centra Petnica.
Petnica je renovirana i proširena u septembru 2011. godine zahvaljujući donaciji od sedam miliona evra Evropske investicione banke, kada je obezbeđena i velika količina hardverske opreme. U Petnici je postojala i svest o rizičnosti upotrebe open-source softvera. Sa druge strane, finansijska situacija nije omogućavala upotrebu Microsoft proizvoda i usluga. Etički principi Petnice i njenih članova ni u kom slučaju ne dozvoljavaju da ova naučna ustanova bude deo trećine stanovništva naše zemlje koja koristi piratski softver.
- Kada smo shvatili da sve više programera koji rade u Microsoft razvojnom centru dolazi upravo iz Petnice, ali i da Petnica koristi open-source softver, odlučili smo da im ponudimo Microsoft softver. Donacija koju smo dali Petnici podrazumeva Windows, Office ali i Visual Studio, vrlo bitan za mlade programere koji se tamo školuju. Microsoft u Srbiji je veoma zadovoljan činjenicom da je naš softver učinio rad istraživačke stanice u Petnici lakšim i ekifasnijim jer je ta ustanova pravi rasadnik talenata na koje i Microsoft računa u budućnosti - izjavila je Tanja Tatomirović, zadužena za odnose s javnošću i programe društvene odgovornosti u Microsoft-u u Srbiji i Crnoj Gori.
Više od 150 inženjera koji rade u Microsoft razvojnom centru u Srbiji bili su uključeni u program Petnice, a mnogi od njih i danas volontiraju i uključeni su u naučne projekte iz oblasti fizike, matematike, elektrotehnike i programiranja.
Microsoft je u Srbiji poznat kao veliki donator. Samo tokom 2013. godine kompanija je donirala više od 1.1 miliona dolara u softveru, a u okviru CyberGrants programa Petnica je dobila licencirani softver u vrednosti od 313.405 američkih dolara.
Petnica se opredelila za operativni sistem Windows 8.1 Pro, Office 2013 i Visual Studio, program neophodan za razvoj softvera koji može biti korišćen i paralelno sa open source softverom kao što je Linux, Libre Office i Eclipse. Proces doniranja u okviru CyberGrants započet je krajem 2013. i dovršen u martu 2014. godine.
- Usvajanje Microsoft softvera umesto open-source softvera znači nastavak dobre saradnje sa Microsoftom i razvojnim centrom u Srbiji. Istraživačka stanica Petnica sada može koristiti i posebne softvere napisane za Windows operativne sisteme što nije bilo potpuno moguće na open-source platformi - objašnjava Marko Bežulj, hardver inženjer u Microsoftovom razvojnom centru u Srbiji i rukovodilac programa primenjene fizike i elektronike u Petnici.
Kompanija Microsoft je, saradnjom sa Petnicom, još jednom pokazala kolika je važnost ulaganja u talentovane mlade ljude i koliko je neophodno omogućiti im da se intelektualno razvijaju u svojoj zemlji. Ovo je samo jedan od koraka koje ova kompanija preduzima kako bi zaustavila odlazak mladih, talentovanih ljudi iz Srbije.
(Telegraf.rs)