RAZOTKRIVENI STE: Poruke poslate preko Snapchat-a uopšte nisu bezbedne (FOTO)

Popularna aplikacija je svoj servis izgradila na polju bezbednosti, a sve je delovalo toliko dobro da teško može da bude istinito. Trgovačka komisija optužila je Snapchat da postoji nekoliko veoma lakih načina kako se poruke mogu sačuvati od trajnog brisanja koje svim korisnicima obećava kompanija

Snapchat je aplikacija za dopisivanje koju mnogi korisnici vole jer je navodno bezbednija od drugih. Sve poruke poslate preko nje posle veoma kratkog vremena automatski se brišu, i nigde ne ostaju trajno sačuvane. Međutim, prošle nedelje kompanija je optužena od strane Federalne trgovačke komisije da aplikacija uopšte nije bezbedna kao što se mislilo, i da poruke ne nestaju tako lako.

Popularna aplikacija je svoj servis izgradila na polju bezbednosti, a sve je delovalo toliko dobro da teško može da bude istinito. Naime, korisnici Snapchat-a su mogli da svojim prijateljima pošalju fotografiju, poruku ili video koja bi ubrzo zatim u potpunosti nestali bez traga. Ovo obećanje je privuklo na milione ljudi, naročito tinejdžere koji uvek traže način da spreče roditelje da ih špijuniraju.

Trgovačka komisija optužila je Snapchat da postoji nekoliko veoma lakih načina kako se poruke mogu sačuvati, i u izmirivanju optužbi, kompanija je rekla da neće pogrešno predstaviti način na koji poruke zaista nestaju. Ranija popularnost Snapchat-a dovela je do toga da joj je Facebook prošle godine ponudio nekoliko milijardi dolara kako bi prešla u njegovo vlasništvo, ponuda koju su vlasnici kompanije odbili u nadi da će se pojaviti još bolja.

- Sve što se pojavi na internetu ostaje zauvek, a većina ljudi to ne shvata. Mislite da ukoliko obrišete tvit ili post na Facebook-u on jednostavno nestane, ali to ne ide tako. Veoma je teško naterati bilo šta da jednostavno nestane sa interneta - izjavio je ekspert za bezbednost suparničke aplikacija Wickr, Niko Sel, koja isto omogućava ljudima da šalju poruke koje se same uništavaju.

Najnovije informacije pokazuju da sve što se podeli putem interneta i preko mobilnih uređaja, u sebi nosi rizik od presretanja i špijuniranja, čak iako hardverske i softverske kompanije koje ih prenose tvrde drugačije. Sigurnosni propusti primećeni su u velikim bankama, korporacijama i trgovačkim lancima širom sveta.

Prema uslovima poravnanja, Snapchat-u će biti zabranjeno da krivo predstavi načine na koje čuva privatnost informacija korisnika. Takođe će morati da počne sa široko rasprostranjenim programom o privatnosti, koji će neka vrsta uslovnog rada, a biće posmatran narednih 20 godina. Ukoliko se Snapchat ne bude pridržavao ovoga uslediće novčane kazne.

Načini na koje su korisnici mogli da sačuvaju poruke jesu koristeći neku drugu nezavisnu aplikaciju, ili praveći klasične "screenshot-ove" poruke bez obaveštavanja o tome korisniku koji ih je poslao. Žalbe su takođe upućene na to da je Snapchat od korisnika prikupljao informacije o lokaciji i njihovim kontaktima, iako je govorio da to nije radio.

Komisija je rekla da opcija "Find Friends" nije bila osigurana, što je omogućilo da baza podataka od 4.6 miliona korisnika, njihovih imena i brojeva telefona procuri van same kompanije.

- I pre nego što je Federalna Trgovačka Komisija (FTC) otkrila ove informacije i optužila nas, rešili smo većinu pomenutih problema tokom prošle godine, poboljšavajući formulaciju naše politike privatnosti, opisa aplikacije i samih notifikacija. Nastavljamo da investiramo kako bi još više povećali sigurnost, kao i u merama koje će sprečiti bilo kakvu vrstu zloupotrebe - izjavila je kompanija.

Ove optužbe FTC-a su veoma loše za ugled kompanije. FTC je odbio da kaže zbog čega je počela sa istragom Snapchat-a, ali je rekao da je nekoliko organizacija bilo zabrinuto zbog ove aplikacije za razmenu poruka. Takođe je rečeno da je rezultat poravnanja deo većeg, istražnog napora komisije, kako bi se nove kompanije, i kompanije koje su odgovorne za njihov marketing pridržavale svega što obećavaju svojim korisnicima.

(Telegraf.rs / Izvor: nytimes.com)