Microsoft nudi besplatan softver svim nevladinim organizacijama iz Srbije

- Putem softverskih donacija i drugih programa namenjenih upravo njima, Microsoft pomaže nevladinim organizacijama da budu efikasnije, efektivnije i inovativnije u važnom poslu kojim se bave da bi unapredili društvo - istakla je Tanja Tatomirović iz kompanije Microsoft

Neprofitne organizacije iz cele Srbije imale su priliku da se u Beogradu na skupu NGO Connection Day upoznaju sa značajem korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija za ostvarivanje svojih ciljeva, kao i softverom i tehnološkim rešenjima koje im besplatno nudi Microsoft u okviru svog Programa softverskih donacija.

Događaj koji je okupio više od 60 predstavnika 37 nevladinih organizacija, kao i nekoliko gostiju iz državnih institucija, organizovali su kompanija Microsoft i udruženje Habče.

- Zadovoljni smo korisnici dve Microsoft-ove softverske donacije iz 2012. godine. Dobijeni softver, poput Windows-a 8.1 i Microsoft Office Professional 2013 paketa nam pomaže da svakodnevne zadatke obavljamo mnogo efikasnije. Takođe, dopada nam se i Yammer, kojim želimo da povežemo sve mlade iz naših Divac omladinskih fondova.

Mislim da bi svaka nevladina organizacija trebalo da iskoristi podršku koju Microsoft pruža u vidu softverskih donacija, naročito iz razloga što je način apliciranja jednostavan, a instalacija softvera ne zahteva in-house IT stručnjake, kako u fazi instalacije, tako ni u fazi korišćenja softvera koji je odlično prilagođen korisnicima - naglasio je Željko Mitkovski iz Fondacije Ana i Vlade Divac.

Tanja Tatomirović iz kompanije Microsoft detaljno je predstavila Microsoftov Cybergrants sistem, posvećen doniranju softvera organizacijama civilnog društva, kao i uslove i procedure dobijanja donacije. Predstavnik udruženja Habče Marko Moračić govorio je o značaju tehnoloških inovacija za društveni razvoj i promene, kao i o širem sagledavanju uslova, prilika i potencijala za razvoj.

- Vrlo smo ponosni što radimo sa nevladinim organizacijama širom sveta, ali i u Srbiji, omogućavajući im lak pristup tehnologijama koje pomažu njihove aktivnosti u lokalnim zajednicama. Putem softverskih donacija i drugih programa namenjenih upravo njima, Microsoft pomaže nevladinim organizacijama da budu efikasnije, efektivnije i inovativnije u važnom poslu kojim se bave da bi unapredili društvo - istakla je Tanja Tatomirović.

Učesnici su imali priliku da se u okviru interaktivne prezentacije Danijele Zečević i Sanje Timotijević iz Microsofta upoznaju sa svim mogućnostima koje im nude Office 365 paket i Windows 8.1, koji su besplatni za neprofitna udruženja. Vladimir Koprić iz kompanije Asbis predstavio je tablet uređaj Prestigio Vicsonte, sa Windows 8.1 i MS Office paketom.

Tanja Tanacković iz organizacije SEE ICT najavila je drugi po redu Hakaton, koji je ove godine podržan od strane Microsofta i usmeren na razvoj tehnoloških rešenja za identifikovane društvene potrebe. Vidan Danković iz Udruženja za reviziju pristupačnosti govorio je o jednom od najuspešnijih rešenja prošlogodišnjeg Hakatona – aplikaciji za mapiranje dostupnosti javnih institucija za osobe sa posebnim potrebama ili hendikepom.

Događaju su prisustvovale različite vrste udruženja iz više od 10 gradova Srbije, od krovnih organizacija do lokalnih inicijativa, od neformalnih grupa do državnih agencija. Spektar aktivnosti organizacija kreće se od ekologije i obrazovanja, preko pitanja mladih, osoba sa potrebnim potrebama, azilanata i izbeglica, do prevencije HIV-a i jačanja kapaciteta građanskog društva.

(Telegraf.rs)