Stigao je novi Xiaomi Mi 10T Pro 5G telefon

Veoma visok kvalitet za veoma pristupačnu cenu.

Foto: Xiaomi

Poslednjih nekoliko godina mobilni telefoni postaju sve bolji i bolji, ali ih zauzvrat prate vrlo visoke cene. Kineska kompanije Xiaomi je uvek važila za proizvođača koji pruža solidan kvalitet za vrlo pristupačnu cenu, što se nažalost promenilo sa modelom Mi 10, koji je bio skup skoro koliko i Apple, Huawei i Samsung telefoni. Kao odgovor na nezadovoljstvo kupaca, Xiaomi je predstavio novi Mi 10T Pro.

Mi 10T Pro 5G

Xiaomi je iz cuga najavio 3 modela Mi 10T serije – Mi 10T Lite, Mi 10T i Mi 10 Pro.  Mi 10T Lite je najjeftinija opcija, koju nećemo pokriti u ovom opisu, dok je Mi 10T standardna, a Mi 10 Pro najskuplja. Treba naglasiti da je razlika između Mi 10T i Mi 10 Pro modela isključivo u kameri.

Na vrlo jednostavnom pakovanju se nalazi natpis koji kaže da imate lak pristup svim Google aplikacijama na koje ste navikli. Unutra se uz poveći uređaj sa silikonskom futrolom nalazi i USB-C punjač. Osim što je krasi ogroman Xiaomi logo, kompanija tvrdi da čitava futrola poseduje antibakterijska svojstva. Nismo sasvim sigurni da li je ovo zapravo istina, ili je samo nužna reklama u doba trenutne COVID-19 pandemije.

Foto: Xiaomi

Telefon poseduje prilično velike dimenzije sa ekranom od 6.67 inča, kao solidnu i težinu od 218 grama (običan Mi 10T je lakši za samo 2 grama). Sa obe strane je zaštićen Corning Gorilla Glass 5 staklom, prednja strana je maltene cela u ekranu, dok je zadnja presvučena sjajnim i vrlo elegantnim završnim slojem. Model koji smo testirali je bio obojen nekakvom sivkasto-braonkastom bojom, ali postoje i crne i svetlo plave varijante koje su definitivno upadljivije za oko. Jedini problem je što bez futrole pozadinski sloj privlači otiske prstiju i prljavštinu izuzetno velikom brzinom. Napomenuli bismo da nedostatak pomenute futrole otkriva veoma veliku izbočinu za kamera modul, koji je od ravni telefona izdignuta za više od jednog milimetra, što se i te kako primećuje.

Kada uključite telefon prvo što privlači pažnju je neverovatan LCD ekran od 6.67“ rezolucije 2400x1080 piksela koji zahvata celu prednju stranu osim jedne male rupice u gornjem levom uglu. Ona vam neće ni malo smetati i vrlo brzo ćete se navići na nju prilikom korišćenja kamere. Veoma važna karakteristika ekrana je osvežavanje do 144Hz koje pruža fenomenalnu glatkoću prilikom korišćenja. Da ceo sistem bude još bolji, osvežavanje ekrana se dinamično adaptira na osnovu onoga šta se na njemu dešava kako bi uštedeo bateriju. Tako će se, na primer, prilagoditi na 60Hz ako gledate video klip, dok će preći na čitavih 144Hz u slučaju da skrolujete ili igrate neku mobilnu igricu.

Vrlo je interesantan i sistem otkljčavanja. Naime, koristi senzor otiska prsta koji je integrisan u power dugmetu. Ovo rešenje je mnogo praktičnije nego senzor na zadnjoj strani a mnogo brže i efikasnije od senzora integrisanog ispod ekrana. Takođe poseduje mogućnost prepoznavanja lica za otključavanje što je vrlo interesantno i korisno.

Foto: Xiaomi

Sistem kamere na Mi 10T Pro je jedan od najkvalitetnijih i naprednijih s kojima smo se skoro sretali. Iako glavni senzor poseduje 108 magapiksela nemojte očekivati fotografije u toj rezoluciji - kamera zapravo spaja četiri piksela u jedan i rezolucija fotografije je manja ali je sveopšti kvalitet bolji. Napomenuli bismo da sočivo poseduje optičku stabilizaciju slike. Postoje još dva dodatna senzora - jedan je široke rezolucije sa senzorom 13MP, dok je treći makro senzor rezolucije 5MP koji pruža mogućnost fotografisanja sa udaljenosti od samo 2cm. Možete snimati video materijal i do rezolucije od čak 8K i 30fps. Ako odlučite da smanjite rezoluciju, video možete snimati i usporeno do 120fps.

Xiaomi je poslednjih nekoliko godina posvetio dosta pažnje svom softveru za snimanje i fotografisanje, o čemu svedoči pregršt novih modova i efekata. Mi 10T Pro pruža opcije takozvanog kloniranja ljudi na fotografijama i video klipovima, zatim dodavanje različitih efekata, mogućnost moda sa produženom ekspozicijom, ali i dodatno doterivanje. Što se drugih konkretnih efekata tiče, tu su opcije koje vam nude da vam se suzi struk, povećaju ramena ili grudi, produže noge i slično. Pretpostavljam da bi ovi efekti interesovali neke Instagram modele!

Širokougaona kamera je vrlo korisna za slikanje pejzaža, arhitektonskih celina i slično, ili kada prosto ne možete dovoljno da se fizički odaljite od onoga što želite da fotografišete. Iako je  širokougaona kamera stvarno fantastična, glavna kamera je daleko sposobnija kada je reč o hvatanju sitnih detalja i pravljenju noćnih fotografija. Na kraju, makro sočivo se koristi u veoma specifičnim situacijama ali svoj posao radi fenomenalno.

Ne treba zanemariti ni prednju kameru koja sa svojih 20 megapiksela po danu daje odlične rezultate, dok je noćni mod malo slabiji. Ako posmatramo standardni Mi 10T model ,on se u odnosu na Pro razlikuje najviše po glavnom senzoru kamere koji je 64MP umesto 108, dok su druga dva senzora identična. On takođe može da snima video u 8K rezoluciji do 30 fps.

Foto: Xiaomi

Sve ove funkcije podržava najnovija generacija procesora u vidu Snapdragon 865 modela, koji je uparen sa 8GB LPDDR5, a može doći u varijanti sa 128 ili 256GB skladišnog prostora. Standardni Mi 10T poseduje isti procesor, s tim što je ograničen na 128GB dok možete birati između verzija sa 6 ili 8GB RAM memorije. Verzija koju smo testirali podržava i 5G tehnologiju, ali je ne možemo isprobati dok se ne budu pojavili operateri koji to nude kod nas.

Možda najveća prednost Mi 10T Pro telefona jeste vreme trajanja njegove baterije. Deklarisana je na 5.000 mAh, što danas i nije preterano puno, ali se posle nekog vremena i te kako primećuje da postoje neke ozbiljne optimizacije u MIUI 12 operativnom sistemu koji je prilagođena verzija Androida na Xiaomi telefonima.

Svedok ovoj izuzetno kvalitetnoj bateriji je činjenica da smo nakon dva dana intenzivne aktivnosti završili na oko 10% baterije, što zaista smatramo fenomenalnim rezultatom. Kada na to još dodamo brzi punjač od 33W koji telefon može u potpunosti napuniti za oko sat vremena, čini se da o bateriji ovog telefona ne morate previše razmišljati.

Uz brz procesor, brz ekran i velika baterija, Mi 10T Pro pruža veoma solidnu gejming podršku. Postoje i optimizacije u samom operativnom sistemu koje će vam dodati neke gejming opcije, na primer da odredite aplikacije koja smeju da vam „smetaju“ tokom igranja (na primer ako čekate neku bitnu poruku ili poziv) a da se sve ostale isključe. Međutim, glavna prednost jeste upravo što će sve raditi ekstra brzo, što će ekran to sve moći glatko da prikaže, i konačno, što će vam baterija omogućiti da se igrate dugo i bez brige da će se isprazniti u nekom važnom trenutku.

Foto: Xiaomi

Zaključak

Iako je vrlo solidan predstavnik telefona nove generacije, Mi 10T Pro nije nešto preterano revolucionaran. S tim na umu, osvrnuli smo se na njegovu cenu, za koju smo očekivali da će iznositi oko 800 evra. Potpuno neočekivane informacije koje smo saznali od distributera nalažu da će cena najjače verzije na našem tržištu biti niža od 600 evra!

Telefon postaje još povoljniji ako se odreknete dela memorije, a u jeftinijoj, Mi 10T verziji bi cena trebalo čak da bude ispod 500 evra! Naravno, tu morate da se odreknete i vrlo solidne 108MP kamere, ali opet to je zaista jako povoljno za sve ono što ovaj model nudi. U tom smislu nam je drago da Xiaomi još uvek može da ponudi nešto što je vrhunskog kvaliteta, a opet pristupačnije prosečnom korisniku.