Hiljade vozača u Srbiji žrtve prevare: Ovo je 20 modela sa najčešće nameštenom kilometražom
Iako je opšte poznato da se kilometraža na polovnim automobilima često falsifikuje, kupci u Srbiji i dalje su izloženi znatnom riziku. Svake godine na hiljade vozača nasedne na prevare i kupi automobil sa nameštenom kilometražom. Pored nepravedno visoke cene, takvi automobili često donose i nepredviđene troškove održavanja.
Kompanija za podatke o automobilima carVertical pažljivo prati stanje na tržištu polovnih automobila.
U svom petom godišnjem izveštaju otkriva modele koji se najčešće nalaze na udaru prevara sa kilometražom u Srbiji.
Preko 100.000 vraćenih kilometara
Volkswagen Golf bio je najčešće štelovani automobil u Srbiji tokom 2024. godine. Analiza podataka otkrila je da je kod čak 9,2% pregledanih modela zabeleženo sumnjivo manipulisanje čitačem kilometara. Kod ovog izuzetno popularnog modela, kilometraža je vraćena u proseku za čak 56.000 kilometara, što potvrđuje njegovu veliku potražnju među srpskim vozačima.
Odmah iza Golfa su Peugeot 508 (7,1%) i Audi A3 (7,1%). Peugeot 508 beleži prosečno smanjenje od čak 95.000 kilometara, dok je kod modela Audi A3 ta brojka još viša i iznosi u proseku 113.000 kilometara. Ovi izuzetno traženi modeli često su meta prevara s kilometražom, što se može pripisati njihovoj popularnosti i višoj vrednosti na tržištu polovnih vozila.
Pošto su ovi automobili traženi i u drugim evropskim zemljama, veliki broj njih je verovatno uvezen u Srbiju, gde im je zatim smanjena kilometraža radi lakše prodaje.
Kod nekih modela izbrisano i po pola kilometraže
Modeli sa najčešće vraćenom kilometražom su Audi A3 (113.000 km), Škoda Superb (113.000 km) i Audi A6 (106.000 km).
Ako oglas navodi da vozilo ima 100.000 pređenih kilometara, stvarna brojka može biti i dvostruko veća.
Nijedan auto nije zaštićen od falsifikovanja kilometraže
Prema istraživanju, Renault Kadjar (3,7%), Opel Corsa (3,7%) i Opel Insignia (3,5%) ističu se kao pouzdaniji izbor s manjim procentom vraćene kilometraže. Ipak, prilikom kupovine ovih modela preporučuje se oprez.
Renault Kadjar je u proseku vraćen za 52.000 kilometara, Opel Corsa 78.000 kilometara, a Opel Insignia 64.000 kilometara.
Istraživanje pokazuje da je verovatnoća falsifikovanja kilometraže kod Volkswagen Golfa gotovo tri puta veća u poređenju s modelima Opel Insignia i Renault Kadjar. Međutim, nijedno vozilo nije u potpunosti imuno na manipulaciju kilometražom. Ovaj problem pogađa i novije i starije automobile, zbog čega je važno da kupci temeljno provere svako vozilo koje planiraju da kupe.
(Telegraf.rs)