Koliko je autoindustrija važna Evropi pokazuju ove brojke

N. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Tanjug/AP

Evropska autoindustrija suočava se s ozbiljnim izazovima koji prete njenoj budućnosti. Pad prodaje na kineskom tržištu, nedovoljno prihvatanje električnih automobila i rast cena energenata samo su neki od ključnih problema koji ugrožavaju ovu industriju, naročito u Nemačkoj, gde visoke plate smanjuju konkurentnost.

Evropsko udruženje proizvođača automobila ističe da je autoindustrija stub ekonomije Evropske unije, što potvrđuju i sledeće brojke: 13,2 miliona ljudi zaposleno je u ovom sektoru, što predstavlja 10,3% svih radnih mesta u proizvodnji u EU. Uz to, automobilska industrija donosi 383,7 milijardi evra poreskih prihoda evropskim vladama i ostvaruje trgovinski suficit od 106,7 milijardi evra. Takođe, više od 7,5% BDP-a EU dolazi iz ovog sektora, a godišnje se ulaže 72,8 milijardi evra u istraživanje i razvoj, što čini trećinu ukupnih ulaganja u EU.

S obzirom na ove podatke, svaka kriza u autoindustriji imala bi ozbiljne posledice na privredu Evropske unije. Pored pada potražnje u Kini, Evropa se bori i sa slabim tempom usvajanja električnih automobila, uprkos velikim investicijama. Problem visokih troškova energije dodatno otežava oporavak, dok tržišta poput Azije i SAD-a postaju sve konkurentnija.

Evropski proizvođači su na raskrsnici – ili će prilagoditi svoje poslovanje novim globalnim okolnostima, ili će izgubiti primat koji su godinama gradili. Rešenja koja podrazumevaju smanjenje troškova, efikasnije ulaganje u tehnologije i pronalaženje novih tržišta biće ključna za opstanak ove industrije.

(Telegraf.rs)