Zašto brzinomeri u automobilima pokazuju pogrešne brojke? Postoji jedan razlog

N. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Razlog za ovu razliku leži u međunarodnim standardima prihvaćenim i u Evropi

Foto: Shutterstock

Mnogi vozači koriste aplikacije za merenje brzine na svojim pametnim telefonima, a među najpopularnijima je Google Maps, koja pruža korisne informacije kao što su lokacije policijskih radara, saobraćajnih nesreća i ograničenja brzine. Među tim informacijama je i brzina kojom se vozite, ali ako ste ikada upoređivali brzinu sa aplikacije i onu na brzinomeru automobila, primetili ste da se često ne podudaraju.

Razlog za ovu razliku leži u međunarodnim standardima prihvaćenim i u Evropi. Brzinomeri u automobilima ne smeju da pokazuju brzinu nižu od stvarne. Oni mogu da prikazuju brzinu veću i do deset posto, ali nikada manju od stvarne brzine.

To znači da brzinomeri u automobilima uvek pokazuju veću brzinu nego što zaista jeste, što je glavni razlog zašto dolazi do razlike između brzine prikazane na brzinomeru i one prikazane na aplikacijama za navigaciju.

S druge strane, aplikacije koriste GPS sistem za praćenje lokacije vozila i izračunavanje brzine. Brzina prikazana u aplikacijama, zahvaljujući satelitskoj navigaciji, znatno je preciznija od one prikazane na brzinomeru automobila.

Ova razlika u prikazivanju brzine može zbuniti vozače, ali je važno znati da je brzinomer u automobilu kalibrisan tako da uvek prikazuje brzinu koja je jednaka ili veća od stvarne. Ovo je sigurnosna mera koja osigurava da vozači ne voze brže nego što misle.

(Telegraf.rs)