Velika Britanija: Proizvođači samovozećih automobila će biti odgovorni za saobraćajne nesreće, a ne vozači

Britanska vlada je tokom vikenda predstavila novi plan, najavljujući 119 miliona dolara za finansiranje AV projekata i dodatnih 41 milion dolara za istraživanja u cilju podrške bezbednosti i novih zakona

Printscreen: YouTube/CarBuzz

Proizvođači koji razvijaju samovozeće automobile (AV) će u Velikoj Britaniji biti odgovorni za nesreće koje se dogode kada je vozilo u autonomnom režimu, a ne sami vozači, prema novom planu koji je predložila tamošnja vlada.

Britanska vlada je tokom vikenda predstavila novi plan, najavljujući 119 miliona dolara za finansiranje AV projekata i dodatnih 41 milion dolara za istraživanja u cilju podrške bezbednosti i novih zakona.

U planu je navedeno da će se novo zakonodavstvo nadovezati na postojeće zakone i navesti da su proizvođači odgovorni za radnje samovozećih vozila, "što znači da ljudski vozač ne bi bio odgovoran za incidente vezane za autonomnu vožnju", javlja Tech Crunch.

Ovo bi moglo da predstavlja globalni presedan, gde odgovornost u slučaju autonomnih saobraćajnih nesreća još uvek može biti pomalo siva zona.

Kada je autonomno Uber testno vozilo ubilo pešaka 2017. godine, vozač je optužen za ubistvo iz nehata opasnim instrumentom. Uber se nije suočio sa optužbama. A nakon smrtonosnog sudara 2019. u kojem je učestvovalo Teslino vozilo na autopilotu, vozač, a ne Tesla, optužen je za dva krivična dela ubistvo iz nehata iz grubog nemara.

Dok se zemlja priprema za pisanje novih zakona u vezi sa autonomnim vozilima, Britanija je otvorila period konsultacija o "bezbednosnoj ambiciji" da autonomna vozila budu bezbedna kao sa ljudskim vozačem. Rezultati konsultacija bi pomogli u formiranju standarda za upravljanje autonomnim vozilima na javnim putevima, kao i potencijalnim sankcijama ukoliko se ti standardi ne ispune.

(Telegraf.rs)