30 u gradu, 80 "na Ibarskoj", 100 na auto-putu: Ograničenjem brzine do veće bezbednosti

Novi plan Ujedinjenih nacija za smanjenje broja stradalih na putevima sveta predlaže radikalne mere

Foto: Shutterstock

Stastistike pokazuju da na putevima širom sveta svake godine pogine oko 1,3 miliona ljudi. Ujedinjene nacije se zbog toga trude da utiču na nacionalna zakonodavstva zemalja članica u cilju rešavanja problema bezbednosti saobraćaja.

Novi plan UN za smanjenje broja stradalih na putevima sveta predlaže radikalne mere. Globalni plan za period od 2021. do 2030. godine predlaže ograničavanje maksimalne brzine kretanja u urbanim sredinama na 30, na otvorenim putevima na 80, a na auto-putevima na 100 kilometara na sat.

UN, takođe, pozivaju i na veće ulaganje u savremeniju putnu infrastrukturu, pogotovo kada je reč o zemljama u razvoju. Zato se zahtevaju procene bezbednosti samih puteva i standard od barem 3 od maksimalnih 5 zvezdica (prema standardu organizacije EuroRAP).

Foto: Pixabay

Inače, broj saobraćajnih nesreća je najviše u porastu u onim regijama sveta u kojima su životni standard i prihodi ljudi najniži.

Inače, svi novi automobili će u državama članicama Evropske unije, od 6. jula 2022. godine, morati da imaju sistem za upozorenje vozača na pospanost, "crnu kutiju" - snimač podataka koji prati sve parametre vožnje, sistem za detekciju i upozoravanje na saobraćaj iza automobila, pomoć pri zadržavanju vozila u saobraćajnoj traci kojom se kreće i sistem za automatsko kočenje u slučaju opasnosti.

U vozila će, takođe, biti ugrađivani i alkotest senzori, koji ne dozvoljavaju njihovo pokretanje ukoliko je vozač pod dejstvom alkohola.

(Telegraf.rs)