Genije bez koga automobil ne bi bio to što jeste: Kako je Tesla postavio osnove savremenih vozila?

Model Plymouth Valiant je 1960. godine predstavio rešenje zasnovano na Teslinim pronalascima, koje i danas savremeni automobili koriste

Foto: Wikimedia/public domain

Chrysler je jedna od automobilskih marki koje su senka onoga što su nekada bile. Pod dirigentskom palicom Daimlera i Fiata, samo je dolazilo do dodatnog propadanja, ali da nije bilo tog američkog proizvođača, automobilski svet bi danas izgledao sasvim drugačije.

S tehničkog aspekta, Plymouth Valiant iz 1960. godine, otvorio je oči automobilske industrije predstavivši alternatore na naizmeničnu struju umesto generatora jednosmerne struje. Pouzdaniji od generatora, alternator je briljantno rešenje koje služi za punjenje 12-voltnih akumulatora vozila.

Pre dva dana, 10. jula, navršilo se 165 godina od rođenja Nikole Tesle, čoveka koji je postavio osnove za Chryslerov alternator, dokazujući fascinantnu primenjivost naizmenične električne struje. Srbin, rođen u Habsburškoj monarhiji, na teritoriji današnje Hrvatske, ovaj genijalni pronalazač je oblikovao svet kakav danas znamo, pišu Vrele gume.

Celom svetu je poznat čuveni "rat" između Nikole Tesle i Tomasa Edisona koji je bio strastveni zagovornik jednosmerne struje, ali danas električne mreže širom sveta koriste naizmeničnu, i to iz dva razloga. Na prvom mestu, naizmenična struja menja napon uz pomoć transformatora, što je čini savršenim rešenjem za daljinsku distribuciju u okviru energetske mreže. Drugo, naizmeničnu struju koriste indukcioni motori u uređajima kao što su električni alati, usisivači, kosilice…

Na "Izložbi elektrike" u Medison Skver Gardenu 1898. godine, takozvani "teleautomat" predstavljen je svetu putem minijaturnog čamca kontrolisanog putem radio talasa. Ovaj izum je uticao na kreiranje brojnih vojnih signalnih uređaja i mnogo je više od "pradede" američke vojne bespilotne letelice MQ-9 Reaper i dronova kakve možemo kupiti na AliExpressu.

Inspirisan viktorijanskim filozofom i biologom, Herbertom Spenserom, srpsko-američki genije, blagoslovio je svet elektronskim logičkim kolom. Dovoljno je reći da se radi o ključnom elementu svakog računara, uključujući infotejnment sistem u vašem vozilu ili savremeni pametni telefon. Mnogi od vas verovatno čitaju ovaj članak na laptopu takođe opremljenim ovom komponentom.

Alternator / Foto: Wikimedia/CZmarlin

Dakle, bez Tesline vizije i njegovog briljantnog uma, automobil kakav danas znamo jednostavno ne bi postojao. Da je živ, Nikola Tesla bi sigurno sa odobravanjem gledao na električne automobile, a verovatno bi i značajno doprineo njihovom usavršavanju.

(Telegraf.rs)