Idete na odmor, a dobili ste zabranu upravljanja vozilom: Kad počinje da važi i kako je odložiti?
Važna informacija za vozače – Od kad važi zabrana i kako je odložiti
Zbog sve češćih kontrola učesnika u saobraćaju koje sprovodi saobraćajna policija, broj izrečenih kazni za saobraćajne prekršaje se znatno povećao. U Prekršajnom sudu u Beogradu rade punom parom, a kako kažu, najviše osuđujućih presuda doneto je zbog prekoračenja brzine i vožnje pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci.
Osim novčanih kazni, krivci za takve prekršaje obavezno dobijaju kaznene poene, a uglavnom im se izriče i zaštitna mera zabrane upravljanja vozilom na određeno vreme.
Ne znaju kad mogu da voze
Sezona godišnjih odmora praktično je već počela i verovatno mnogi planiraju da na put pođu sopstvenim automobilima, ali ne znaju od kada im teče ova zabrana jer se to ne navodi u presudi prekršajnog suda.
Takođe, podatak o tačnom vremenu trajanja zabrane upravljanja odavno se više ne upisuje u vozačke dozvole, kao nekada već se vodi elektronska evidencija u MUP-ovoj bazi podataka.
Mnogi pretpostavljaju da zabrana počinje da im važi od dana kada presuda postane pravosnažna i većina vozača zapravo nema pravu informaciju, a ne bi baš ni da rizikuje, jer za vožnju u vreme izrečene zabrane sledi kazna od 100.000 do 120.000 dinara, uz čak 14 kaznenih poena i novu zabranu upravljanja u trajanju od najmanje osam meseci.
Kakva je procedura
U MUP-u kažu da se vozačima dostavlja pismeno obaveštenje o tome od kada do kada traje zaštitna mera i da i oni koji su osuđeni imaju pravo da voze sve dok im to obaveštenje ne bude uručeno.
Ukratko, kada presuda postane pravosnažna, sud o tome pismenim putem obaveštava teritorijalno nadležnu policijsku stanicu i ovlašćeni policijski službenik upisuje podatke o izvršenju mera zabrane upravljanja vozilom u Registar o izrečenim merama vozaču.
O vremenu trajanja tih mera vozači bi trebalo da budu obavešteni najkasnije u roku od pet dana posle upisa u registar, ali se u praksi često dešava da to bude i mnogo kasnije. Prema tome, slobodno možete voziti sve dok od MUP-a ne dobijete obaveštenje kada vaša zabrana počinje da važi i do kog datuma će trajati.
Može i da se odloži
Dakle zabrana počinje da teče od dana kada primite obaveštenje, a ako nije duža od šest meseci, vozač može tražiti i njeno odlaganje, ukoliko za to postoje opravdani razlozi.
Na primer, planirali ste da putujete i odgovara vam da se početak važenja zabrane malo prolongira. Član 202. Zakona o bezbednosti saobraćaja propisuje da zaštitna mera može biti odložena za najviše 30 dana od dana kada je saopštena okrivljenom, a odluku o tome donosi teritorijalno nadležna jedinica MUP-a.
Kako da znam koliko imam poena
Budući da izrečeni kazneni poeni važe dve godine od dana kad su upisani u registar i da se posle isteka tog perioda automatski brišu iz evidencije, mnogima se dešava da zaborave koliko imaju poena i da li im preti opasnost da eventualno skupe 18 i ostanu bez vozačke dozvole.
Vozač koji hoće da proveri koliko ima kaznenih poena treba da podnese pismeni zahtev teritorijalno nadležnoj policijskoj stanici i da plati taksu od 280 dinara, a obaveštenje će mu biti dostavljeno u roku od najviše sedam dana.
(Telegraf.rs)