Kako na najbolji način pripremiti automobil za zimu?
Zima samo što nije počela, pa ako i tokom nje vozite nesmanjenim intenzitetom ovi saveti će vam pomoći da izbegnete probleme sa paljenjem, proklizavanjem ili otključavanjem...
Možda ovaj vikend, uprkos jakom vetru, i nije izgledao tako, ali je činjenica da se kraj jeseni bliži i da nam za petnestak dana dolazi zima. Zato je sada pravo vreme da se pozabavite pripremom svog automobila za zimske dane.
Pravovremenom pripremom, uštedećete dosta vremena, novca i nerviranja. Zato vam donosimo savete koji će vam pomoći da izbegnete probleme sa paljenjem, proklizavanjem ili otključavanjem automobila kada stegne zima:
- Sredite pukotine na staklima, jer one predstavljaju veliki rizik zbog razlika u temperaturi. Staklo se pri temperaturnim razlikama širi, što može dovesti do stanja pukotina kada se više ne mogu popraviti. Ova oštećenja možete proveriti u svim servisima koji rade popravke i zamene stakala.
- Proverite antifriz, jer njega po pravilu treba menjati svake dve godine. Ako u automobilu već imate antifriz ispitajte njegove tačke smrzavanja instrumentom za to. Ovo morate da uradite, jer antifriz vremenom gubi svoja svojstva, a ako se rashladna tečnost zaledi posledice mogu biti katastrofalne po motor automobila.
- Zamenite metlice brisača, ako su istrošene. One su zadužene za uklanjanje vode, snega i svega što smeta da bi vozač imao čist pogled kroz vetrobran.
- Zaštitite automobil voskom i poliranjem. Vosak može biti čvrst ili tečan i nanosi se ručno. Poliranje će omogućiti saniranje određenih oštećenja i ogrebotina. Ovo možete obaviti sami ili u nekoj autoperionici.
- Zamenite akumulator na vreme, ako on više nije na visini zadatka, jer zima je godišnje doba kada se on najviše troši.
- Sredite limariju. Sva oštećenja na njoj dovode do korozije koja je tokom zime na udaru zbog vremenskih uslova i soli na putevima. Kod toga je najvažnije sprečiti širenje korozije. Mala oštećenja i ogrebotine možete zaštititi korektorom ili auto lakom.
- Zamenite kočionu tečnost, ako je starija od dve godine. Zbog klizavog asfalta zimi može doći do zanošenja automobila i gubitka kontrole, pa iz tog razloga kočnice uvek morate proveriti.
- Da biste imali dobru preglednost tokom vožnje bitno je da nabavite tečnost za pranje vetrobrana sa niskom temperaturom smrzavanja. Vodite računa o tome da uvek imate rezervnu bocu tečnosti u automobilu. Ovu tečnost možete kupiti kao gotovu ili proizvod koji se meša sa vodom. Boljem održavanju vetrobrana doprineće i podešavanje prskalica uz pomoć obične igle kojom ćete napraviti jači mlaz.
- Ako je to potrebno, zamenite filtere za vazduha i gorivo kako biste omogućili motoru da lakše funkcioniše.
- Preporučljivo je da za zimske gume nabavite posebne čelične felne, kako biste "letnje" aluminijmske ili felne od lakih legura sačuvali od oštećenja i soli.
- Naprskajte WD-40 sredstvo u sve brave na automobilu kako bi izbegli njihovo zaleđenje. To možete da uradite i sa glicerinom.
- Filter kabine zamenite i očistite sve prljavštine iz usisnika kako bi grejanje i ventilacija funkcionisali bez problema.
- Proverite grejače i brisač zadnjeg stakla.
- Ukoliko zimi manje vozite, a nemate garažu, razmislite o nabavci cirade kojom biste zaštititili svoj auto od spoljnih uticaja.
- Sve gumene površine, kao što su kederi, možete zaštititi tako što ćete ih premazati glicerinom ili Pavlovićevom mašću.
- Ukoliko se zimi krećete van gradskih saobraćajnica, u gepeku uvek imajte lance za sneg, koje ćete prethodno postaviti i skinuti nekoliko puta, kako biste uvežbali proceduru.
Zimi je uvek, a naročito ako svoj auto vozite istim intenzitetom kao i leti, preporučljivo da u kolima imate nešto ili sve od sledeće opreme (u zavisnosti od od toga gde se sve i kakvim saobraćajnicama krećete): metlice brisača, strugači za led, lopata, upaljač, kablovi za startovanje, flaša vode, alat, punjač za mobilni telefon, baterijska lampu, čekić za razbijanje stakla, ćebe, kanap, gumene patosnice…
(Telegraf.rs/Silux)