Zašto spori vozači vole vožnju levom trakom i zašto je to problem za ostale na autoputu?
Mnogi vozači se suočavaju s frustracijom kada na autoputu nalete na sporiji automobil koji "kampuje" u levoj traci i ne dopušta prolaz.
Iako zakon nalaže da se vozi desnom trakom osim prilikom preticanja, neki vozači svesno ignorišu ovo pravilo.
Tri glavna razloga za vožnju levom trakom
Prvi i najčešći razlog jeste upotreba tempomata. Neiskusni vozači često podesavaju brzinu na 110 km/h i ostaju u levoj traci, ne obraćajući pažnju na brže vozače koji dolaze iza njih. Ova praksa ne samo da usporava saobraćaj, već može izazvati lančane reakcije i stvaranje kolona. Preporuka stručnjaka je da se prilikom preticanja tempomat isključi kako bi se vožnja prilagodila situaciji na putu.
Drugi razlog leži u nepažnji ili sebičnosti vozača. Mnogi jednostavno nisu svesni saobraćajnih pravila ili posledica svog ponašanja. Vozači koji ostaju u levoj traci, iako desna traka nije zauzeta, često ignorišu signale drugih, poput blicanja farovima, i time dodatno pogoršavaju situaciju. Ovakvo ponašanje je problematično jer vozači iza njih zavise od njihove „dobre volje“ da se sklone.
Treći razlog je povezan sa stanjem puteva. Na mnogim autoputevima desna traka je znatno oštećena usled stalne upotrebe od strane teških vozila poput kamiona i autobusa. Neravna i ispucala površina čini levu traku privlačnijom, čak i kada nije predviđena za neprekidnu vožnju.
Ovako neodgovorno ponašanje dovodi do nepotrebnih gužvi, a često i do opasnih situacija. Pridržavanje pravila vožnje desnom trakom ne samo da olakšava protok saobraćaja, već i smanjuje rizik od nesreća. Edukacija vozača i strože kazne mogle bi pomoći u rešavanju ovog problema.
(Telegraf.rs)