Ova česta greška u vožnji po hladnijem vremenu može mnogo da vas košta, zato je izbegavajte!

Kada sigurnosni pojas nije fiksiran kako treba, može doći do ozbiljnijih povreda čak i kod sudara pri malim brzinama

Foto: Unsplash

Nemački autoklub ADAC poznat je po najrazličitijim mogućim ispitivanjima iz oblasti automobilizma i saobraćaja, pa se slobodno može reći da ne postoji deo automobila ili saobraćajna situacija u kojoj se automobil može naći, a da se oni time na neki način nisu "pozabavili".

U jednom od svojih poslednjih istraživanja, ADAC nam sugeriše da ni deca, ne odrasli, ne bi trebalo da se u automobilima voze u zimskim jaknama.

Pošto je zimska odeća debela, pojasevi ne dodiruju telo putnika i vozača, zbog čega se sigurnosni pojasevi pomeraju. To znači da se ne nalaze na svojim optimalnim pozicijama i ne mogu da odreaguju pravilno u trenutku sudara. Zbog toga čak i sudari automobila pri malim brzinama, mogu da izazovu povrede kod putnika i vozača.

Do toga dolazi zato što donji deo pojasa nije fiksiran u predelu kukova, već u nešto višoj tački, zbog čega može da dođe do povrede unutrašnjih organa (kao što su jetra ili slizina).

Isto važi i za prevoz dece u dečjim sedištima, budući da bi i njihovi sigurnosni pojasevi trebalo da budu pravilno zategnuti i učvršćeni, kako bi mogli čvrsto da drže telo deteta, kako bi ono bilo bezbedno tokom vožnje.

Zato, kada po hladom vremenu sedate u automobil, prvo skinte svoju ili zimsku jaknu svoga deteta, odložite je na slobodno sedište ili u prtljažnik, pa tek onda sednite u auto, vežite pojas i krenite!

(Telegraf.rs)