Ove PROIZVODE koristite ČESTO, a zbog toga možda NEĆETE IMATI DECU!
Svi mi volimo da nam dom blista, a naročito kad su u pitanju kuhinja i kupatilo. Pored toga što želimo da sve bude bez prljavština, važno nam je da na pojedinim površinama ne bude ni bakterija, ni drugih mikroba. Ali, izgleda da, ako preterujemo s kojekakvim hemikalijama, sebi i svojim bližnjima na taj način pravimo više štete nego koristi.
HOĆU BEBU: Svakom PETOM PARU u SRBIJI potrebno LEČENJE za POTOMSTVO!
MUŠKARCI: Izbor gaća utiče na plodnost
Kako pokazuje najnovija studija, sastojci koji se nalaze u sprejevima za čišćenje kuhinjskih i sanitarnih površina smanjuju plodnost kod miševa, a naučnici se plaše da je isti efekat ovih preparata i na ljude.
U pitanju su supstance iz grupe kvartarnih amonijačnih katjona (amonijumskih soli), koje su odlične u suzbijanju mikroorganizama koji inače mogu da izazovu opasne bolesti.
Međutim, istraživanja Tehnološkog univerziteta u Virdžiniji otkrila su da je pri izlaganju ovim jedinjenjima kod mužjaka zamoraca došlo do značajnog opadanja kvaliteta spermatozoida, a kod ženki poremećenih i ređih ovulacija.
Životinjama su u vodu sipana jedinjenja benzalkonijum hlorid i didecildimetilamonijum hlorid, a ispostavilo se da su ženkama periodi teranja trajali višestruko kraće nego inače. Mužjacima je ne samo opao broj spermatozoida, već su oni bili i manje pokretljivi i efikasni u oplođenju jajašceta.
- Kada vidimo kakvi su posledice po miševe, ne možemo da se ne zabrinemo u vezi sa tim kako ovi proizvodi utiču na plodnost muškaraca i žena – rekla je Trejsi Vudruf, profesorka na Kalifornijskom univerzitetu u San Francisku, komentarišući studiju objavljenu u časopisu “Reproductive Toxicology”.
Dodatni problem je što se ove hemikalije ne nalaze samo u sredstvima za čišćenje kuće, već i u preparatima za čišćenje algi iz bazena, u anti-statičkim preparatima za veš, hemikalijama za brisanje drvenog nameštaja, pa i nekim kozmetičkim proizvodima.
Ako i vaš LAK ZA NOKTE sadrži ovaj sastojak, bacite ga u ĐUBRE!
Naravno, bez njih ne bi bilo moguće očistiti bolnice i javne ustanove, posebno od smrtonosnih bakterija kao što je zloglasna klostridija.
Ruku na srce, životinje su izlagane su izrazito visokim koncentracijama hemikalija, kakvim čovek nikad nije izložen, pa su zapravo rezultati istraživanja upitni.
Sve u svemu, kad se gleda na duže staze, eksperti savetuju da se ne odričete ovih preparata, ali da budete oprezni pri njihovoj upotrebi, odnosno da obavezno nosite zaštitne rukavice, a ako treba i masku za slučaj pojave isparenja, a proizvod dobrano isperete sa površina koje ste prali.
(Telegraf.rs / Scientific American)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.