Ako vam se kija, KINITE! Inače, može da vam se desi nešto STRAŠNO!

 
  • 9

Koliko puta vam se desilo da vas zasvrbi nos i vaša pluća krenu da uzimaju zalet, ali vi odlučite da tad nije pravi trenutak da kinete i na silu zaustavite čitav proces. Evo zašto to više nikad ne bi smeli da uradite

To, kako ćemo kinuti razlikuje se u zavisnosti od toga da li smo kod kuće, na poslovnom sastanku ili na koncertu klasične muzike. Bilo da je uzročnik grip ili prehlada, bilo da je u pitanju alergija na polen i prašinu, kijanje može da bude opušteno i slobodno, ponekad blago uzdržano, a ponekad se svim silama služimo da ga zaustavimo.

10 TIPOVA SRPSKIH KIJAČA: Da li ste i vi među njima? Aaaaaapćiiiha! (GIF)

ZBOGOM, KIJAVICO! ZBOGOM, ALERGIJO! Ovih 10 saveta će vas osloboditi svih muka

Iako vam se čini da je pristojnije stopirati kijanje, barem dok ste u javnosti, znajte da to nikako nije dobro za zdravlje.

Dok kijamo, vazduh kroz naše nozdrve leti brzinom do 160 kilometara na sat. Stopiranjem ili sputavanjem kijanja sav pritisak seli se u uši gde može dovesti do oštećenja, na primer, pucanja bubne opne.

Može izazvati gubitak sluha ili vrtoglavicu koja neće brzo prestati.

Takođe, mogu da stradaju krvni sudovi u očima. Drugim rečima, kapilari bukvalno mogu da se raspuknu od pritiska.

Jači nalet, pa naglo stopiranje kijanja, potencijalna je opasnost od povrede vrata, kao i otvaranja rana kod ljudi koji su nedavno operisali sinuse, ali i ako su imali hiruršku intervenciju na bilo kojem delu tela. Dešava se i da se ošteti dijafragma.

Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

Prema najgorem scenariju, može da dođe do pucanja kapilara u mozgu i moždanog udara (šloga), što opet može da dovede do smrti ili da vas ostavi nepokretne, piše HowStuffWorks, prenosi 24sata.hr.

Zato ako vam dođe da kinete u javnosti, ne stidite se, jer cena koju biste mogli da platite nije vredna toga. Umesto suzdržavanja, stavite maramicu na nos i kinite kao čovek.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

Ukoliko nemate vremena da izvučete maramicu iz džepa ili tašne, nos i usta pokrijte podlakticom ili levim dlanom - tako ćete se moći i da se rukujete, bude li kasnije potrebno.

Želite mišljenje stručnjaka? Konsultujte se sa sertifikovanim lekarima u samo tri klika na www.eklinika.rs.

(Telegraf.rs)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA