Zašto nam sopstveni prdež ne smrdi toliko kao tuđ?

  • 9

Gotovo svi ljudi na svetu slažu se oko toga da im njihov sopstveni prdež ne smrdi, odnosno, čak i ako im smrdi, to im izgleda uopšte ne smeta, dok im je smrad gasova koje ispuštaju druge osobe odvratan.

Čulo mirisa ima funkciju, koja se razvila kroz evoluciju, da zaštiti naš organizam od onoga što je loše za nas. Iz tog razloga nam smrdi organska materija koja se raspada, jer zbog te odbojnosti nećemo pojesti nešto što je prepuno štetnih bakterija, dok nas privlače mirisi onih materija koje su dobre za naš organizam. Kod muva čulo mirisa, očigledno, nije tako naštelovano.

Dakle, naš organizam se štiti od zaraze bakterijama koje su loše za njega, ali naši sopstveni gasovi sadrže bakterije koje su proizvod upravo našeg organizma, pa nema razloga za odbojnost, već nam njegov miris služi kao informacija o stanju našeg tela.

I postoji još jedna bitna stvar, a to je psihološki momenat. Sve što nam je poznato, zvuci, slike i mirisi, lakše prihvatamo nego nešto što nam je nepoznato i strano.

Pogledajte ovaj interesantan video koji govori o tome:

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dag

    12. novembar 2014 | 21:03

    Moj goluuube,moj golubeee...

  • Dr.Mr.Vrc.Prc.

    12. novembar 2014 | 17:24

    Ne bih se slozio sa ovim...Izazivam vas da nakon velike nuzde izadjete iz kupatila (bez da pustite vodu), i vratite se posle minut.Slicno uradite sa prdezom, prdnite, zatim se odmaknite koji metar, i vratite se na mesto erupcije...Oseticete jastrebe kakve do sada u zivotu niste...

  • Chicha

    12. novembar 2014 | 18:05

    Kad se nažderem specijaliteta iz Niškog bifteka,i psi se onasvešćuju kad im prigrmim

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA