Znate li zašto nam se kvare zubi?

  • 9

Bolesti usne šupljine predstavljaju jedan od najznačajnijih zdravstvenih problema u Evropi i svetu, a pokvareni zubi, zubni implanti i nedostatak jednog ili više zuba još uvek su više pravilo nego izuzetak. Zubni karijesi i parodontalne bolesti najčešće su bolesti usne šupljine, ali se one mogu sprečiti ako se praktikuje pravilna samostalna nega.

Glavni uzrok karijesa je bakterijska fermentacija ugljenih hidrata koja se javlja na površini zuba posle jela, što dovodi do demineralizacije tvrdog tkiva. Pljuvačka u ustima popravlja štetu remineralizacijom, ali ako se često jede smanjuje se njen efekat.

Rizični faktori koji mogu dovesti do oralnih oboljenja, osim načina ishrane, alkohola i cigareta, uključuju i različite bolesti kao što su gojaznost, bolesti srca, moždani udar, rak i dijabetes. Oralne bolesti najčešće pogađaju osobe starosti između 60 i 65 godina, a 90 odsto svetske populacije će tokom života bolovati od neke vrste oralne bolesti, uključujući karijes, parodontalna oboljenja i rak usne šupljine.

Troškovi lečenja oralnih bolesti penju se do oko 79 milijardi evra u Evropskoj uniji, a ako se takav trend nastavi, stručnjaci procenjuju da će se troškovi do 2020. godine popeti do neverovatnih 93 milijardi evra. Inače, više od 50 odsto ljudi u Evropi boluje od neke vrste parodontoze, od čega njih 10 odsto pati od ozbiljnijih bolesti.

Pravilni obroci i izbegavanje kontinuiranog grickanja proizvoda koji sadrže šećer, najbolji su način za sprečavanje stvaranja karijesa. Prevencija oralnih bolesti uključuje redovno pranje zuba, zdravu ishranu, izbegavanje grickanja proizvoda koji sadrže velike količine šećera i redovnu oralnu negu, a desni se mogu zaštititi svakodnevnim dobrim higijenskim navikama, poput pranja prostora između zuba.

Zube je potrebno prati dva puta dnevno i pri tom treba koristiti fluoridnu zubnu pastu da bi se izbegli karijes i druga parodontalna oboljenja.

Istraživanja su pokazala da žvakanje žvakaćih guma takođe može da pomogne u zaštiti zuba i smanjenju učestale pojave zubnog karijesa. Žvakaće gume podstiču stvaranje pljuvačke i tako mogu da pomognu zaštiti zuba. Takođe, žvakanje žvakaćih guma je povezano sa smanjenjem u količini zubnog plaka i njegovim razvojem.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dag

    1. maj 2014 | 11:00

    Kvarni zubi, kvarni ljudi, ajd' pametan ti sad budi. Nema leka, od promena,pored - zuba vremena...

  • Mamita

    1. maj 2014 | 23:23

    Sve bolesti poticu od hrane kojom nas truju, kamo srece da svako od nas moze da priusti kucicu i bastu na selu, da gaji sve sam i da zna sta jede...

  • Mici

    1. maj 2014 | 18:11

    Fluorid je otrov za pacove a koristio ga je hitler u logorima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA