Evo kakve cene i odmor da očekujete ako letujete u Albaniji: Sve više Srba ide tamo na more, a postoji malo upozorenje (FOTO) (VIDEO)

 ≫ 
  • 54

"Ideš u Albaniju na more?", prvo je šta ćete čuti od naših ljudi kada im kažete da ste se odlučili da baš tamo idete na letnji odmor. Predrasude prema Albaniji nestaju čim im pokažete fotografije njihovog primorja i kakva je tamo usluga. Zemlja orlova u poslednjih nekoliko godina veoma brzo se razvija, a naših turista svake godine sve je više.

Srbi ovog leta hrle na odmor u Albaniju: Pogledajte im plaže (FOTO) (VIDEO)

Albanija je prošle godine od turizma zaradila više od 1,16 milijardi evra, ili 15 posto više nego u istom periodu prošle godine. Prihodi u trećem kvartalu, od jula do septembra, u jeku turističke sezone, dostigli su 521 milion evra i za 25 posto su veći nego u istom prošlogodišnjem periodu.

Zemlja od tri miliona stanovnika smestila se obala dva mora, Jadranskog i Jonskog, kulturno nasleđe je veliko, a sve više pažnje posvećuje se zimskom turizmu, posetama religijskim i istorijskim znamenitostima.

Jedna od stvari koja Albaniju čini privlačnom destinacijom jeste i činjenica da je od zemalja Evrope udaljena sat do tri sata leta, nudeći raznolike mogućnosti za kvalitetan odmor. Relativno blizu je i za našim turistima, a zbog dobrog auto-puta, napravljenog 2006. godine, koji povezuje Albaniju i Kosovo, putovaćete brže i komotnije nego do drugih susednih zemalja.

Foto: Wikipedia/ZNZ

CENE

Zvanična valuta u Albaniji je lek (1 evro = 132 leka), ali u svim prodavnicama, kafićima i restoranima primaju i evre.

U proseku, za sedmodnevni odmor za dve osobe u Sarandi, na jugu Albanije, prekoputa ostrva Krf, potrebno je izdvojiti oko 350 evra, uključujući prevoz, smeštaj i hranu.

Slični podaci su i za Drač (Durres), koji je na severu zemlje, na oko 30 kilometara od prestonice Tirane. U njemu prosečna porodica s jednim detetom, u veoma pristojnom hotelu, može da letuje za 330 evra za pet dana, uz doručak. Hoteli su uglavnom novi, a dodatni kapaciteti se grade.

Prema podacima turističkih agencija iz Bujanovca i Preševa, najveće interesovanje turisti iz Srbije pokazali su za letovanje u Draču.

Foto: Wikipedia/Epicurus B.

Cene hrane su prihvatljive. U hotelu se može jesti za 5-8 evra po osobi. U okolnim restoranima cene su i niže. Cena, na primer, kafe na plaži je oko 80 albanskih leka ili oko 72 dinara, supa je 250 leka (oko 225 dinara), a solidno glavno jelo se može dobiti za otprilike 750 leka ili 675 dinara.

Cene hrane u supermarketima je povoljna. Tako koka-kola u limenci košta oko 60 do 100 leka (54-90 dinara), flaširana voda od 1,5 litara 50 (45 dinara), hleb 60 (54 dinara)… S obzirom na to da se radi o primorju, cene su više nego pristupačne. Tako je i sa ostalim proizvodima.

Za jedan litar dizela je potrebno u proseku izdvojiti oko 185 leka (1,33 evra).

PUT I SMEŠTAJ

Albanski putevi su novi, ali su neretko neobeleženi, pa je potrebno oprezno voziti, a naročito treba paziti na albanske vozače koje puna linija, vozila iz suprotnog smera i druga ograničenja ne sprečavaju da pretiču i voze neprimerenom brzinom.

U gradovima imate utisak da će se u svakom trenutku neko baciti na vaše vozilo. Biciklisti, pešaci, svako ide svojim putem, a vama je u nekim gradovima, poput Skadra, potrebno mnogo živaca za vožnju. Signalizacija je loša. Žmigavci, semafori i pešački prelazi postoje, ali se uglavnom ne koriste.

S druge strane, izgrađeno je više od 100 kilometara auto-puta, pa se prilično brzo možete doći do Drača i Valone. Pošto je saobraćajna signalizacija u gradovima veoma loša, ne pomišljajte da vozite bez sistema za navigaciju.

Naročito treba biti oprezan tokom vožnje u kružnim tokovima koji uopšte nisu označeni, a njima se, takođe, kreću pešaci, biciklisti, motorna vozila, zaprežna kola i svi drugi mogući učesnici u saobraćaju.

Peščane plaže

Foto: Flickr/godo godaj

U Sarandi, koja izlazi na Jonsko more, postoje dve javne plaže, ali zbog blizine luke i nije neki užitak za plivanje i odmaranje, zbog čega na njima nema puno ljudi. Međutim, u blizini se nalaze predivna mala turistička mesta sa peščanim plažama, kao što su Ksamil, Manastir, Himare…

Borš Sarande, plaža u Sarandi sa dužinom od više od pet kilometara, sa ponosom nosi i titulu najduže plaže na Jonskom moru, a zovu je i "biser južne Albanije".

Foto: Flickr/Pero Kvrzica

HODŽINI BUNKERI

Prije 40 godina, komunistički diktator Enver Hodža naredio je izgradnju više od 750.000 bunkera po celoj Albaniji. Nakon kolapsa komunističkog režima, napušteni bunkeri na jadranskoj obali opet se vraćaju u funkciju. Ovog puta njihova namjena nije da strance drže daleko od albanske obale, nego da ih privlače.

Putujući kroz ovu zemlju možete da naiđete na veličanstvena obnovljena zdanja "božjih kuća". Među njih se smestilo čak 250 pravoslavnih hramova i mnoštvo manastira.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA