Ove piramide su misterija za ceo svet. Niko za njih nije čuo, a samo nekolicina ih je videla (FOTO) (VIDEO)
Nubijske piramide su grobnice vladara Napate i Meroe u Nubiji, području doline Nila, koje se nalaze u današnjem Sudanu. Od 2600. godine pre nove ere do 300. nove ere, ova oblast je bila poznata kao drevna Nubija kojom su vladali Kušiti.
OTKRIVENA TAJNA EGIPATSKIH PIRAMIDA: Svet šokiran najnovijom tvrdnjom (VIDEO)
Oni su imali mnoge rituale, a jedan od njih je da su sahranjivali svoje kraljeve i kraljice u grobnice u piramidama. Postoji više od 220 piramida duž Nila u Sudanu, daleko veći broj nego onih u Egiptu.
Fizičke proporcije nubijskih piramida se značajno razlikuju od egipatskih, one su građene od stepenastih slojeva horizontalno postavljenog kamenja, a visina im je od oko tri do trideset metara.
Kao što smo spomenuli, ovom oblasti su vladali Kušiti. Preciznije, u prošlosti je bila teritorija tri kušitska kraljevstva: prvog s glavnim gradom Kerma (2400. p. n. e. - 1500. p. n. e.), drugog sa centrom u Napati (1000. p. n. e.-300. p. n. e.) i, konačno, kraljevstvo Meroe (300. p. n. e.-300). Svako od ovih kraljevstava bilo je pod jakvim kulturnim, ekonomskim, politikim i vojnim uticajem moćnih faraona starog Egipta, carstva koje se nalazilo na severu.
Kušitska kraljevstva su bila ozbiljni suparnici Egiptu, tako da su čak u kasnom periodu staroegipatske istorije kraljevi iz Napate osvojili i ujedinili Egipat, vladajući kao faraoni Dvadeset pete dinastije.
Oko 220 piramida je sagrađeno na tri mesta u Nubiji i služile su kao grobnice kraljeva i kraljica Napate i Meroe. Prve su građene u mestu el-Kuru. Tu su grobnice kralja Kašta i njegovog sina Pije (Pjanki), zajedno s grobnicama Pijeovih naslednika Šabaka, Šabataka i Tanvetamani, i 14 piramida, grobnica kraljica.
Kasnije napatanske piramide nalazile su se u Nuri, na zapadnoj obali Nila u Gornjoj Nubiji. Ova nekropola bilo je mesto sahrane 21 kralja i 52 kraljice i princa. Najstarija i najveća piramida u Nuri je grobnica napatanskog kralja i faraona Dvadesetpete dinastije Taharke.
Najprostranije mesto nubijskih piramida je Meroe, koje se nalazi između petog i šestog katarakta Nila, oko 100 kilometara severno od Kartuma. Za vreme meroeskog perioda preko četdeset kraljeva i kraljica je ovde sahranjeno.
Sve piramidalne grobnice u Nubiji su opljačkane još u davna vremena, ali zidni reljefi sačuvani u grobnim kapelama otkrivaju da su njihovi kraljevski stanovnici bili mumificirani, ukrašeni nakitom i ostavljeni da počivaju u drvenim kovčezima. U vreme kad su ih arheolozi istraživali u 19. i 20. veku, u nekim piramidama su otkriveni ostaci lukova, tobolaca sa strelama, prstenova, drvenih kutija i nameštaja, grnčarije, obojenog stakla i metalnog posuđa i mnogih drugih artefakata koji su svedočili o razvijenoj meroitskoj trgovini s Egiptom i helenističkim svetom.
Više od 40 velikih statua faraona su 2003. godine, vladara kušitskog carstva, pronađene su razbacane u pustinji blizu Kerma. Većina njih se sada nalazi u muzeju, dok su ostale ostale u pustinji za one radoznale da ih otkriju.
Piramide u Merou su od 2011. pod zaštitom UNESKO, ali zbog svog položaja u severoistočnom Sudanu - mestu koje priziva slike rata i ekonomske krize - ima veoma malo posetioca.
Pogledajte video:
YouTube / National Geographic
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Peragenije
"Sve piramidalne grobnice u Nubiji su opljačkane još u davna vremena", jos jedan "najstariji zanat". Bili Piton je besmrtan, a sa njim i "Topalovici". Pa posle kazu da su Englezi opljackali Egipat, starogrcke artefakte itd.
Podelite komentar