![Na ovoj karti Moskve iz sredine 17. veka, Beli grad je oznacen zutom bojom Na ovoj karti Moskve iz sredine 17. veka, Beli grad je oznacen zutom bojom](https://xdn.tf.rs/2015/10/31/Na-ovoj-karti-Moskve-iz-sredine-17.-veka-Beli-grad-je-oznacen-zutom-bojom-670x447.jpg?ver=668363)
SRCE MOSKVE SE ZOVE BEOGRAD: Ruska prestonica krije Srbima nepoznatu priču (FOTO)
Beli grad, na ruskom "Beli gorod" je istorijsko srce glavnog grada Rusije - Moskve. U njegovim okvirima se nalaze i Kremlj i Kitaj-gorod, ali se ovaj pojam ne odnosi na ta dva kraja.
Nekada je Beli grad bio okružen belim zidinama po čemu je i dobio ime, i bio je treći fortifikacioni sistem u Moskvi, pored zidina koje su štitile sam Kremlj i pomenuti Kitaj-gorod. Van njega, postojao je i četvrti sistem zidina.
![Ovako je izgledala Semiverhnaja kula moskovskog Belog grada u 17. stolecu Ovako je izgledala Semiverhnaja kula moskovskog Belog grada u 17. stolecu](https://xdn.tf.rs/2015/10/31/Ovako-je-izgledala-Semiverhnaja-kula-moskovskog-Belog-grada-u-17.-stolecu-460x0.jpg)
Beli gorod je počeo da se razvija u 14. stoleću, putem sistema rovova i nasipa, ali je tek Boris Godunov oko 1590. godine počeo da gradi zid, što je poverio slavnom arhitekti Fjodoru Konu.
Veruje se da su te zidine izgledale kao one u Smolensku, budući da su ove potonje sagrađene posle "Beograda" od strane istog neimara.
Imperatorka Katarina Velika odlučila je u 18. veku da sruši zidine Belog grada, do tada već mahom bespotrebne usled novonastale silne moći i sigurnosti Carske Rusije, i da prateći njihovu nekadašnju liniju zasadi drvorede, izgradi vrtove i formira moderni bulevarski poluprsten oko grada (poluprsten jer je ograničen rekom Moskvom).
![Gogoljevski bulevar u Moskvi, deo prstena koji prati negdasnje zidine Belog grada Gogoljevski bulevar u Moskvi, deo prstena koji prati negdasnje zidine Belog grada](https://xdn.tf.rs/2015/10/31/Gogoljevski-bulevar-u-Moskvi-deo-prstena-koji-prati-negdasnje-zidine-Belog-grada-460x0.jpg)
Proces gradnje tog prstena trajao je nekoliko decenija, a kada je završen Moskva je dobila, manje-više, svoje savremene konture.
Granica moskovskog Beograda danas je "Bulvarnoje kolco", što bi se moglo prevesti i kao "Bulevarsko kolce", jer zvuči simpatičnije od "prstena".
![Čistoprudni bulevar u Moskvi, deo prstena koji prati negdašnje zidine Belog grada Čistoprudni bulevar u Moskvi, deo prstena koji prati negdašnje zidine Belog grada](https://xdn.tf.rs/2015/10/31/Cistoprudni-bulevar-u-Moskvi-deo-prstena-koji-prati-negdasnje-zidine-Belog-grada-460x0.jpg)
Nekada je postojalo jedanaest kapija kroz koje se moglo proći: Svih svetaca, Čertolska, Arbatska, Nikitska, Tverska, Petrovska, Dmitrovska, Sretenjska, Frolovska, Pokrovska i Jauzska.
Mnoge današnje moskovske oblasti koje se nalaze na mestima na kojima su nekada bile gradske kapije nose imena po njima.
Baš kao što Moskovljani i danas jezgro svoga grada zovu Beograd.
(O. Š.)
Video: Policajac ga provalio za sekund: Bajker sakrio drogu na previše očigledno mesto
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Гојко Б.
Можда грешим , али сам сигуран да Руси више полажу на уредност и лепуту старе заоставштине који они са посебном ревношћу негују . Док у Београду мало ко води рачуна о уредноси поготово уредност старих зграда . . .
Podelite komentar